Vyčíslení nákladů zadala v prosinci ministerstvu vnitra vláda. Rámcový přehled nákladů zahrnuje mzdové i provozní a investiční výdaje. Na výplaty hasičů, policistů a vojáků zasahujících ve Vrběticích stát vyplatil 287,3 milionu korun. V částce jsou zahrnuty jak tarifní platy, tak i přesčasy a platby za pohotovosti.
Zbylou částku, tedy 60,8 milionu korun, si vyžádaly provozní a investiční náklady. Nejvíce peněz zaplatila armáda, kterou nasazení asi 6300 vojáků k ostraze stálo do konce loňského roku 209,1 milionu korun. Policii zásah přišel na 125,3 milionu.
Růst nákladů
Materiál upozorňuje, že zásah složek Integrovaného záchranného systému bude ve Vrběticích trvat podle plánu po většinu letošního roku, a náklady tak ještě porostou. Stát navíc bude muset vyčlenit peníze na asanaci areálu, narovnání některých majetkoprávních vztahů k nemovitostem a i na řešení soudních sporů o náhradu škody.
První výbuch zasáhl areál předloni v říjnu a vyžádal si dva lidské životy. Následovalo po něm 355 neřízených výbuchů. Další sklad explodoval v prosinci 2014. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Exploze vyšetřuje policie jako úmyslné obecné ohrožení.
Státní zástupce již podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Při celkem pěti evakuacích muselo svá bydliště opustit asi 2000 lidí z okolí. Sanace areálu ve Vrběticích může trvat i několik let.
Umístění muničního areálu