Zákonodárci přijdou o doživotní imunitu

Sněmovna po letech úvah schválila zrušení imunity pro zákonodárce

Sněmovna po letech úvah schválila zrušení imunity pro zákonodárce Zdroj: reprofoto

Sněmovna schválila ústavní předlohu o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Novela, která by měla platit od příštího roku, ruší doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Normu, kterou předložili poslanci všech sněmovních stran, nyní posoudí Senát.

Naposledy se o omezení imunity jednalo ve sněmovně předloni na podzim. Koaliční návrh, který rušil i přestupkovou imunitu, poslanci neschválili. Dnes pro předlohu hlasovalo 156 ze 161 poslanců, nikdo nebyl proti. Hlasování se zdrželo pět poslanců.

Nynější předloha se týká jen doživotní imunity. Předkladatelé tvrdí, že rozšíření jejího rozsahu i na dobu zániku mandátu bylo chybou zákonodárce a je neodůvodněné.

Nadále bude podle předlohy platit, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně by to platilo pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní parlamentní komora. Promlčecí doba by neběžela.

Předloni na podzim hlasovalo pro původně navrženou ústavní změnu 89 ze 124 přítomných poslanců a nebyla přijala. ČSSD chtěla přestupkovou imunitu částečně zachovat, pro koaliční návrh zvedli ruce jen čtyři její poslanci. Vládních poslanců však bylo ve sněmovně jen 85 z tehdejších 118.

V případě přestupkové imunity si nyní mohou zákonodárci vybrat způsob projednání svého přečinu, a to buď v obvyklém správním řízení, nebo v mandátovém a imunitním výboru.