Zavadil: Praha je pravicová bašta, je to pro mě výzva

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS Zdroj: CTK/ Katerina Sulova

Odbory schvalují odchod svého šéfa Jaroslava Zavadila do politiky. Doufají, že bude ve Sněmovně hájit jejich zájmy. Chystají pro budoucí poslance či ministry seznam požadavků. Zavadil je lídrem kandidátky ČSSD v Praze. Rád by získal víc než čtyři mandáty, které strana v metropoli dosud měla.

„Praha je taková pravicová bašta, je to pro mě výzva. Udělám pro to všechno, abych tu kandidátku dovedl k lepším výsledkům, než měla minule,“ uvedl Zavadil. ČSSD podpořilo v roce 2010 v parlamentních volbách v Praze 15 procent volících, získala čtyři mandáty.

Zavadil jako lídr kandidátky má své místo v dolní komoře téměř jisté. Předák neplánuje, že by do sociální demokracie vstoupil. Z čela odborové centrály chce odejít po volbách začátkem listopadu. Funkci předsedy složí na sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Předáci odborových svazů Zavadilův záměr jít do Sněmovny schvalují. Slibují si od svého dosavadního šéfa to, že tam bude hájit odborářské zájmy. Míní, že by takových lidí mělo do vysoké politiky vstupovat víc.

Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové odbory politiku „jednoznačně dělají“ a jsou s ní spjaty. „Pořád ovlivňujeme politiku jako lobbisté. Ale když máte možnost ovlivnit politiku přímo a máte možnost do toho dění vstoupit, tak to není nic špatného, proti čemu by byli naši členové,“ uvedla Žitníková. Zavadilův odchod je podle ní „vyústěním toho, jak bychom si představovali, aby se v této zemi žilo“.

Jaké se ve volbách rýsují souboje?

Nejzajímavější soubojeNejzajímavější souboje

Nejzajímavější soubojeNejzajímavější souboje

Úřednické odbory podle svého šéfa Jana Rovenského vždy prosazovaly zásadu, že by odboráři měli postupovat nadstranicky, ale ne nepoliticky. Předák míní, že Zavadilova kandidatura je správná. „Skutečně na půdě Poslanecké sněmovny může účinně podporovat zájmy zaměstnanců, nechci říkat zájmy odborů,“ dodal Rovenský.

Oceňuje také to, že se Zavadil kvůli svému vstupu do politiky rozhodl odejít z čela odborové centrály. Také podle předáka nejsilnějšího svazu KOVO Josefa Středuly tím udělal odborům dobrou službu. Dal prý jasně najevo, že se nedá sloučit členství ve Sněmovně s prací předáka.

Odboráři už v pondělí Zavadilovi dali úkoly, které by podle nich měl splnit. Budou prý dohlížet na to, jak k nim v parlamentních lavicích přistoupí. Podle Středuly odbory připravují seznam požadavků a úkolů, které by chtěli po budoucích poslancích a členech povolební vlády. Představit se je chystají zhruba do dvou týdnů. Důraz kladou na snižování nezaměstnanosti, posílení růstu ekonomiky a sociální dialog, tedy na komunikaci kabinetu s nimi a se zaměstnavateli.

Zavadil patří k nejviditelnějším odborářům, navíc s jadrným slovníkem. Je také poradcem a přítelem prezidenta Miloše Zemana. Ten oznámil, že pokud se Sněmovna nyní rozpustí, vyhlásí volby na 25. a 26. října.

Odbory posloužily jako odrazový můstek do nejvyšších politických pater šéfům ČMKOS už v minulosti. Richard Falbr je europoslancem a Milan Štěch je předsedou Senátu (oba ČSSD). Podle Středuly mají odborářskou minulost ale i pravicoví politici. Řekl, že senátor ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera byl mluvčím na prvním porevolučním sjezdu svazu KOVO a europoslanec a bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský byl v dílenském výboru ve vítkovickém podniku.

Nové vedení si odboráři budou volit v dubnu příštího roku. Od listopadu do jara by měl centrálu vést její místopředseda, pomáhat by mu měl sbor dalších předáků.