Zeman: Američtí vojáci nejsou okupanti | e15.cz

Zeman: Američtí vojáci nejsou okupanti

Americký konvoj v Polsku
Americký konvoj v Polsku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s tím, aby byli vojáci amerického konvoje označováni za okupační armádu. Řekl to při návštěvě Libereckého kraje. Poznamenal, že v souvislosti s konvojem musí bojovat s „antiamerickými blázny“. Blížící se průjezd konvoje v posledních dnech vyvolal kontroverze, nesouhlasí s ním zejména komunisté a aktivisté názorově blízcí Rusku. Plánují proti němu protesty. Jejich odpůrci naopak chtějí vojáky vítat.

„Zatímco v posledních měsících bojuji proti antiruským bláznům, tak k tomu v poslední době přibyl boj proti antiamerickým bláznům, protože blázni jsou rovnocenně rozprostřeni na obou stranách,“ řekl Zeman v souvislosti s americkým konvojem. „Nesouhlasím s tím, aby se americká vojska označovala jako okupační z toho prostého důvodu, že v minulém století jsme okupaci zažili již dvakrát a víme, jak vypadá,“ dodal prezident.

Zeman zopakoval, že je proti jakýmkoli jiným vojenským základnám v Česku než českým. Poznamenal, že v minulém roce bylo podobných průjezdů několik a nikdo si toho nevšiml. „Jedině díky České televizi, která ten asi pětisetčlenný konvoj málem interpretuje jako Závod míru, neustále slyšíme v hlavních zprávách, kudy konvoj pojede,“ poznamenal Zeman.

Americký konvoj bude čítat asi 516 lidí a 118 vozidel. Přes Česko pojede v rámci svého přesunu z vojenského cvičení v Pobaltí na svou domovskou základnu v Bavorsku. V současné době je v Polsku.

Průjezd, nebo pobyt?

Proti jeho průjezdu Českem se postavili například komunisté, podle kterých nejde o průjezd, nýbrž o pobyt, a proto ho měla schvalovat Sněmovna, nikoli vláda. Byla tak prý porušena ústava. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s tím zásadně nesouhlasí, vše je prý v souladu s českými zákony.

Proti konvoji také protestují různí aktivisté, podle nichž jde o demonstraci síly, která je zaměřena proti Rusku. Plánují proto protesty a demonstrace, vyhrožují i blokádou.

S jejich názory nesouhlasí mnoho dalších skupin, které se naopak chtějí s americkými vojáky setkat a za jejich spojenectví jim poděkovat. „Zvedá se mi žaludek z posttotalitních zombie,kteří protestují proti průjezdu americké vojenské kolony na našem území,“ napsal třeba místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém profilu.

Příležitost k setkání s Američany by měla být v každém z měst, kde budou vojáci přespávat. Záležet ale bude na čase příjezdu kolony. Největší šanci tak budou mít asi v úterý v Praze.

Zájem o setkání mají lidé i v Liberci. Podle velitele 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany Radka Černého příležitost mít budou, asi ale krátkou. Poznamenal, že kvůli zájmu o konvoj se do služby dobrovolně hlásí někteří vojáci.

Mnoho jiných přesunů

Podle ministerstva obrany se loni přes území ČR uskutečnilo 131 podobných přesunů. Zúčastnilo se jich 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA.

Některé z přesunů byly podobné i svým rozsahem. Mluvčí generálního štábu Jan Šulc na dotaz ČTK uvedl, že mezi větší loňské silniční konvoje patřil třeba přejezd belgických vojáků do vojenského prostoru v Boleticích. Bylo v něm téměř 300 osob a 150 kusů techniky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery