Zeman má nového kandidáta na ombudsmana. Místo Válkové navrhne Křečka

Stanislav Křeček.

Stanislav Křeček. Zdroj: Daniel Černovský, archiv

Prezident Miloš Zeman
Stanislav Křeček
Helena Válková
Prezident Miloš Zeman a vedoucí jeho kanceláře Vratislav Mynář, předseda Senátu Jaroslav Kubera, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček během oběda na Pražském hradě
5
Fotogalerie

Prezident Miloš Zeman navrhne na ombudsmana jednaosmdesátiletého Stanislava Křečka, který byl do loňského prosince zástupcem ombudsmanky. Uvedl to předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Křeček řekl serveru Deník N, že Zemanovu nabídku přijal a cítí se na výkon funkce připraven. Nynější veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové končí šestileté funkční období letos v únoru. Ombudsmana volí z kandidátů navržených prezidentem a Senátem poslanci. U Sněmovny Křeček loni dvakrát neuspěl, když Zeman navrhl jeho pokračování ve funkci zástupce ombudsmanky. Křečka nakonec na tomto postu nahradila Monika Šimůnková.

Zeman původně na ombudsmanku nominoval poslankyni ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Ta nominaci odmítla poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v úterý po společném novoročním obědě se Zemanem a Kuberou řekl novinářům, že prezident nominaci Válkové stáhl. Kubera následně doplnil, že Křeček bude novým Zemanovým kandidátem.

Křeček řekl Deníku N, že ho Zeman oslovil v pondělí večer. "Bylo to pro mě překvapení, ale nabídku jsem samozřejmě přijal, protože chápu situaci, do které se obsazení té funkce dostalo," uvedl. Podle něj je ombudsman zahlcen agendami a mají přibýt další. "To se pak ale z úřadu stává nepřehledný moloch, který nemůže fungovat. Ombudsman musí zůstat ochráncem obyčejných lidí před běžnými soudy v denním střetávání se s právem, a ne na sebe nabalovat další věci," dodal. Veřejný ochránce práv by se podle něj neměl třeba zabývat diskriminací. Tu by měly podle Křečka řešit soudy.

Křeček je právník a bývalý poslanec ČSSD, kterou v minulosti Zeman vedl. Kandidátem na ombudsmana byl Křeček už v roce 2014 poté, co koncem roku 2013 z postu odešel Pavel Varvařovský. Do funkce ale byla nakonec zvolena Šabatová. Křeček tak zůstal na místě zástupce ochránkyně práv.

S ombudsmankou Šabatovou se Křeček, když byl jejím zástupcem, opakovaně neshodl. Opačný názor vyjádřil například v roce 2014 ve sledované kauze studentky, které škola nepovolila nosit hidžáb. Zatímco podle Šabatové škola dívku nepřímo diskriminovala, protože šátek je projevem náboženství, podle Křečka měla škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat.

Zeman v neděli v rozhovoru pro server Blesk.cz řekl, že by mohl místo Válkové na ombudsmanku nominovat poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou, pokud mu ji navrhne předseda strany Jan Hamáček. Ten v pondělí uvedl, že je k tomu připraven. Valachová napsala na facebooku, že nyní nelze o její možné kandidatuře diskutovat. Senát i prezident už své nominace podali a zásah do nich by podle ní mohl zpochybnit výsledek volby.

Senát i prezident mohou nominovat na ombudsmana po dvou kandidátech. Zeman navrhl jen Válkovou. Loni v prosinci sdělil prezident v dopise poslancům, že druhý člověk, kterého chtěl na post navrhnout, kandidaturu odmítl. Senát na funkci veřejného ochránce práv navrhl vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse. "Senát trvá na svých kandidátech," prohlásil v úterý předseda horní komory.

Válková by podle Kubery mohla kvůli informaci o článku s Urválkem přijít kromě nominace na ombudsmanku také o funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Podle šéfa Sněmovny Vondráčka ale Válková vládní funkci neopustí. Válková po úterní schůzce s prezidentem řekla, že její setrvání na postu zmocněnkyně podpořil i Zeman, byť o jejím obsazení nerozhoduje. Kabinet v pondělí o setrvání Válkové na místě vládní zmocněnkyně jednal, ale nehlasoval. Pro její odchod se vyslovili představitelé koaliční ČSSD. Válková rezignovat odmítla.

Stanislav Křeček (81)

Datum a místo narození: 20. května 1938, Praha

Vzdělání: vystudoval geologickou průmyslovku a střední výtvarnou školu, absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy

Kariéra: byl soudním čekatelem, začátkem 70. let ale musel z justice odejít a živil se jako horník, dělník, geolog nebo výtvarník; po roce 1989 se stal advokátem; byl poslancem České národní rady (únor až červen 1990) nebo členem zastupitelstva Prahy 2 (1994 až 2002, 2006 až 2010); ve Sněmovně zasedal v letech 1998 až 2013, byl členem ústavně právního výboru, působil i ve výboru petičním či mandátovém a imunitním; od dubna 2013 do loňského prosince byl zástupcem ombudsmanky

Stranická příslušnost: člen Československé strany socialistické (do roku 1990); člen Demokratické strany práce (1992 až 1993); člen ČSSD (1993 až 2013; v roce 2013 členství ve straně přerušil kvůli svému zvolení zástupcem ombudsmanky).

Ostatní:

- Do funkce zástupce veřejného ochránce práv byl Křeček nominován jak Senátem, tak bývalým prezidentem Václavem Klausem. V roce 2014 byl i kandidátem na ombudsmana, do funkce byla ale zvolena Anna Šabatová. Křeček tak pokračoval jako zástupce.

- S Šabatovou se opakovaně neshodl, opačný názor vyjádřil Křeček například v roce 2014 ve sledované kauze studentky, které škola nepovolila nosit hidžáb. Zatímco Šabatová dospěla k závěru, že škola dívku nepřímo diskriminovala, protože šátek je projevem náboženství navenek, podle Křečka měla škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat.

- Prezident Miloš Zeman loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby Křeček pokračoval ve funkci zástupce ombudsmanky. Sněmovna to ale neakceptovala. Jeho šestiletý mandát měl původně skončit v dubnu 2019, Křeček ve funkci nakonec zůstal až do zvolení nástupkyně, kterou se v prosinci stala Monika Šimůnková.

- Křeček se dlouhodobě zajímá o právní postavení nájemníků, byl předsedou Sdružení nájemníků ČR (SON) a odborným mluvčím ČSSD pro resort bytové politiky.

- Dvakrát se neúspěšně ucházel o senátorské křeslo. Poprvé neuspěl v roce 1996, kdy v Praze 8 prohrál ve druhém kole s Alenou Palečkovou (ODS). V roce 2012 jej ve finále volby v Praze 2 porazil Libor Michálek (nestraník navržený Piráty).

- V roce 1998 se ukázalo, že Křeček řadu let neoprávněně používal titul JUDr., později ale rigorózní zkoušku složil a titul doktora práv tak řádně získal (2005).

- Je dlouholetým příznivcem skautingu.