„Římská říše před svým rozpadem také vyplácela barbarům tribut, aby neloupili na jejím území. Turecko přitom tyto uprchlíky dokáže přijmout nejen proto, že se jedná jen o zlomek celkového počtu jeho obyvatel, ale také proto, že jsou to lidé stejného vyznání,“ prohlásil Zeman. Na Turecko je podle něj nutné nahlížet s opatrností. „Očekávám, že za těchto pár vět pošle turecký velvyslanec na hrad protestní nótu,“ doplnil.
Kromě toho prezident opět upozornil na rizika muslimské migrace do Evropy, zmiňoval především práva žen. „Nebezpečí není v islámu samotném, ale v přenesení těchto zvyků do Evropy,“ řekl.
Obnovení přístupových rozhovorů
Evropská unie a Turecko se zavázaly, že oživí přístupové rozhovory Ankary s EU výměnou za spolupráci Turecka s cílem zastavit příliv migrantů do Evropy. Unie se rozhodla poskytnout pomoc Turecku, a to tři miliardy eur na zajištění ubytování pro syrské uprchlíky na tureckém území. Obě strany se zároveň dohodly na společném akčním plánu, který stanoví, že Ankara zajistí, aby její hranice s Evropskou unií byla méně propustná.
Turecko je nejfrekventovanější tranzitní zemí pro uprchlíky směřující do Evropy zejména ze Sýrie a Afghánistánu. Přes moře se letos takto do Řecka dostalo přes 700 tisíc migrantů. Podle oficiálních údajů na tureckém území pobývá asi 2,2 milionu Syřanů, kteří se sem uchýlili kvůli krvavému konfliktu ve své zemi.