Živý přenos z jednání ze Sněmovny: ČT je otesánek mediální scény, řekl Babiš. Financovat by jí měl stát

Zdroj: Blesk:Jakub Poláček

Sněmovna bude moci o vládním návrhu na zvýšení poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu jednat do noci. Prosadila to koalice kvůli očekávaným obstrukcím opozice. Do běžné rozpravy byly v úvodu jednání přihlášeny dvě desítky poslanců, které se svými proslovy předběhnou členové dolní parlamentní komory s přednostním řečnickým právem. Jako první z nich vystoupil předseda ANO Andrej Babiš, který řeč zahájil poukazem na příjmy důchodců a ceny potravin.

Novela o valorizaci poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas je jediným bodem mimořádné schůze Sněmovny, jejíž program poslanci hladce schválili. Možnost prodlouženého projednání předlohy i po dnešní 21:00 navrhl předseda poslanců ODS Marek Benda, podle něhož Sněmovnu kvůli kontroverznosti návrhu čeká „trochu náročnější“ jednání. Předpokládá, že úvodní projednávání návrhu Sněmovna dokončí nejpozději v pátek dopoledne.

Vládní novelu představil ministr kultury Martin Baxa (ODS), který nutnost navýšení poplatků zdůvodnil tím, že rozhlasové poplatky se nezvyšovaly od roku 2005 a televizní od roku 2008 na rozdíl od nákladů a inflace. Poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Do budoucna by se měla zvyšovat podle míry inflace.

Sledujte živý přenos zde:

Otesánci mediální scény

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Zvýšení poplatků označil ve svém projevu před poslanci mimo jiné za plošnou nepřímou daň. Jde podle něj o nový mechanismus zdanění, který se vyhýbá demokratické kontrole. 

Podle Babiše by bylo lepší a spravedlivější financovat veřejnoprávní televizi a rozhlas ze státního rozpočtu. "Mají šetřit a začít sami u sebe, ne požadovat další peníze," prohlásil. Oběma institucím podle něj také chybí dostatečná kontrola. Obvinil je také z toho, že neplní svou funkci veřejnoprávních médií, protože obhajují vládu. Uvedl, že poplatky přežívají jako relikt 20. století jen v deseti evropských zemích.

Česká televize i Český rozhlas podle něj mají dostatek peněz na to, aby plnily svůj úkol. Označil je za "otesánky mediální scény". Veřejnoprávní televize a rozhlas by podle předsedy ANO neměly soutěžit s komerčními médii o podíl na trhu, což podle něho dělají. Mluvil i o hledání dalších zdrojů, například zpoplatněním některých kanálů.

Nově mají poplatky platit domácnosti, které sice nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač a jsou jakýmkoli způsobem schopny přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu. Ministr zdůraznil, že předloha zachovává princip, že za jednu domácnost bude nadále třeba platit jeden televizní a rozhlasový poplatek bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů.

Novela mění taky platby pro právnické osoby. Výše poplatku by už v jejich případě neměla záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. Firmy do 24 zaměstnanců by měly být od poplatku osvobozeny.

Účelem změn je podle vlády zajištění udržitelnosti financování a nezávislosti dvojice veřejnoprávních médií. Jan Jakob (TOP 09) uvedl, že novela k dosavadním úkolům přidává také boj s dezinformacemi, a to při respektování svobody slova. Babiš jménem ANO novelu odmítl. Hnutí tvrdí, že rozhlasové a televizní poplatky jsou přežitý systém. Zrušení těchto poplatků chce také SPD, podle lídra hnutí Tomia Okamury by se měl provoz České televize a Českého rozhlasu hradit ze státního rozpočtu.

Vládní novela zachovává osvobození od hrazení poplatků i systém vymáhání plateb. Nadále bude možné čestným prohlášením placení odmítnout s tím, že zařízení, na něž se zákon vztahuje, domácnost nevlastní.