Zvyšování platů: nejzkušenější učitelé si polepší o více než 1500 korun | E15.cz

Zvyšování platů: nejzkušenější učitelé si polepší o více než 1500 korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Universitat Salzburg (PR) via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zkušeným učitelům stejně jako loni poroste plat výrazněji než nováčkům. Matadorům s více než dvaatřicetiletou praxí se od listopadu zvedne tarifní plat o 1590 korun měsíčně na 27 940 korun hrubého. Pomůže jim k tomu také vytvoření nového stupně podle délky praxe, nyní je nejvyšší kategorie nad 27 let praxe. Zvýšení platů učitelů stejně jako ostatních státních zaměstnanců v pondělí schválila vláda.

Průměrný růst tarifů učitelů bude 3,3 procenta. Pedagogové, kteří se tomuto povolání věnují méně než šest let, si ale polepší jen o 2,5 procenta. V praxi to bude znamenat, že jim tabulkový plat vzroste z 21 tisíc na 21 530 korun. Jedná se o dvanáctou platovou třídu, kam spadá drtivá většina kvalifikovaných učitelů základních a středních škol.

S delší praxí se zvyšuje procentuální růst platu. Předseda školských odborů František Dobšík dnes řekl, že tím pokračuje náprava v minulosti deformované platové tabulky. V roce 2011 dostali začínající učitelé přidány řádově tisíce, zatímco zkušení jen desetikoruny.

Vznik dalšího platového stupně

Odbory také iniciovaly vznik šestého platového stupně. Učitelům, kteří do něj patří, se tarif zvýší o šest procent. Dobšík upozornil na to, že nyní neměli pedagogové poměrně dlouho před koncem profesní dráhy vidinu zvýšení platu. „Když učitel ukončil vysokou školu v 25 letech, tak ve 52 letech už dosáhl stropu a neměl žádnou perspektivu. Také jsme to chtěli kvůli pozdějšímu odchodu do důchodu,“ řekl Dobšík.

Vláda původně navrhovala tříprocentní růst výdělků ve státním sektoru od ledna 2016. Nakonec k němu stejně jako před rokem sáhla o dva měsíce dříve a učitelům se přidalo o něco více. Navíc se o půl procenta zvýší odvody do fondu kulturních a sociálních potřeb určeného na benefity pro zaměstnance. „Tím pádem to je více než ta původně navrhovaná tři procenta a přiblížili jsme se pěti procentům, která jsme žádali,“ uvedl Dobšík.

Platy porostou i nepedagogickým pracovníkům

Vedle učitelů porostou platy také nepedagogickým pracovníkům, u nichž se tarify zvýší souhrnně o tři procenta. Například řadová kuchařka se šesti až devíti lety praxe dostane v nárokové složce přidáno 310 korun na 10 340 korun. Školník zařazený do šesté platové třídy, který tuto činnost vykonává 15 až 19 let, by si měl polepšit o 390 korun na 13 100 korun.

Letos kraje dostanou na navýšení platů ve školách 400 milionů korun. Podle Dobšíka by mohl teoreticky nastat problém jen tam, kde by se nahromadili učitelé s dlouhou praxí. Pak je to na komunikaci ředitelů s krajskými úřady.

1,9 miliardy na příští rok

Na rok 2016 ministerstvo získalo 1,9 miliardy na platy pedagogů a půl miliardy na platy nepedagogických pracovníků. Navíc ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) už dříve vyjednala 1,5 miliardy určené na růst počtu dětí ve školách a start inkluzivních opatření. Dobšík je tak přesvědčen o tom, že růst tarifů nebude znamenat snižování odměn a faktickou stagnaci platu. „Obecně by neměl být objektivní důvod, aby se v lednu snižovaly nenárokové složky platu,“ poznamenal.

Odbory ani s novou výší výdělků učitelů nejsou spokojeny. Zatím se podle nich spíše splácejí dluhy z minulosti. „Průměrný plat vysokoškoláka ve státním sektoru je 35 tisíc korun, to mají učitelé ještě co dohánět,“ dodal Dobšík.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video