Úrokové sazby neklesají tak rychle, jak bychom si představovali

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: dotFOX s.r.o.

.
.
.
.
.
6
Fotogalerie

Už potřetí v řadě byly Českou národní bankou sníženy úrokové sazby. Hlavní sazba ČNB tak klesla na 5,25 procenta. To znamená, že je nejnižší od května roku 2022. Podle guvernéra bude ale další snižování probíhat pomaleji.

Díky pomalejšímu poklesu sazeb a dlouhodobému pomalejšímu snižování vidíme i reakci koruny. Ta se dostala pod významnou hranici 25 korun za euro.

Jaký je důvod pomalejšího snižování sazeb

Prvním důvodem je tříměsíční mezibankovní sazba (PRIBOR). ČNB ji používá jako zástupnou veličinu pro svou hlavní sazbu. Na poslední čtvrtinu tohoto roku se počítá s poklesem PRIBOR na 4,28 procenta. To je mnohem vyšší údaj, než jaký byl prognózován v únoru, tehdy se odhad dostal na 2,93 procenta.

Dalším důvodem není nic jiného než inflace. ČNB musela aktualizovat svou prognózu inflace. Ta je výše, než se předpokládalo. Centrální banka chce zasáhnout a bránit růstu cen. Hlavně v oblasti potravin se v dubnu inflace dostala k vyšším číslům, než se předpokládalo.

A jak to bude s hypotečním trhem?

Podle předpovědí by hypoteční trh měl v letošním roce růst. Poptávka po hypotékách by měla zrychlit. A důvodem nebude ani tak výše sazeb, ale odložená poptávka. Lidé budou chtít dohnat, co odkládali. To může zároveň zvyšovat ceny nájemného. A v neposlední řadě i samotných nemovitostí.

Banky se připravují na tzv. retenci. Je dost pravděpodobné, že lidé, kteří byli nedávno nuceni k refixaci na vysoký úrok budou požadovat snížení sazeb.

„Vzhledem k tomu, že až do konce srpna nebrání odchodu k jiné bance během fixace žádná konkrétní sankce, pravděpodobnost rozhodnutí klienta pro refinancování je vysoká. Banky proto ochotněji přistupují na snížení sazeb i u nyní zafixovaných hypoték. Od září už situace tak příznivá (pro nové hypoteční úvěry a refixace) nebude,“ vysvětluje Petr Jermář specialista na finance Banky.cz.