Brno dohání Prahu. V jihomoravské metropoli chybí byty a jsou drahé

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Tomeš Michael / E15

Na nedostatek bytů v hlavním městě poukazují developeři i realitní makléři už několik let. Situace je podle nich kritická také v Brně, kde nemovitosti za poslední tři roky zdražily o 30 procent. Důvodem je hlavně skomírající výstavba.

Podle odhadů developerů může v Praze v roce 2030 chybět až 100 000 bytů a bydlení nemusí najít až 200 000 lidí. Z analýzy společnosti Central Group, kterou zpracovala na začátku roku, vyplynulo, že tady letos zjara chybělo 20 000 bytů. S vysokou poptávkou po bytech souvisí rostoucí ceny nových i starších bytů a také nájmů.

Podle analýzy způsobuje vysoký zájem o byty přírůstek obyvatel a pomalá výstavba nových nemovitostí. Podle odborníků se počet dokončených bytů, které se dostanou do prodeje, stále pohybuje pod kritickým minimem stanoveným přírůstkem pražské populace a zastaralým bytovým fondem. Zatímco počet obyvatel Prahy loni vzrostl o více než 10 000, nových bytů se postavilo 4 008, což je nejméně za poslední tři roky.

I Brno hlásí nedostatek bytů

Prahu následují i další velká města v České republice. Zejména v Brně je nyní citelný nedostatek bytů, což se promítá do jejich cen. Nemovitosti v moravské metropoli zdražily za poslední tři roky o necelých 30 procent. Byty tady nakupují hlavně investoři a kdo má zájem o pronájem bytu, čelí podle realitních makléřů konkurenci padesáti dalších zájemců.

Podle realitní makléřky Jarmily Odehnalové je důvodem této situace pomalá výstavba nových bytů. „V Brně se téměř nestaví. Mimo jiné proto, že není schválený nový územní plán. Co se postaví, to se téměř okamžitě prodá. Poptávka po novém bydlení je stále silná a ceny bytů v novostavbách dál mírně rostou, což je způsobeno také tím, že se developerům zvyšují náklady na výstavbu,“ popisuje situaci na trhu s nemovitostmi.

Průměrná cena prodaných novostaveb se v Brně pohybuje okolo 64 000 korun za metr čtvereční, což je pro mnoho zájemců už nad hranicí možností. „Ubývá tak lidí, kteří nákupem nemovitostí řeší vlastní bytovou situaci. Zvyšuje se naopak počet klientů, kteří kupují za účelem následného pronajímání. U bytů prodaných v Brně je takto využit až každý druhý,“ dodává Jarmila Odehnalová. Zpomalení tempa růstu cen proto podle ní není způsobeno slábnoucí poptávkou, ale spíše tím, že u mnohých nemovitostí už jsou částky na hranici toho, co kupující chtějí, a hlavně si mohou dovolit zaplatit.

Nedostatek novostaveb logicky ovlivňuje také ceny bytů ve starší zástavbě. U starších cihlových bytů tak ceny dosáhly průměrné částky 55 000 korun a u panelových 51 000 korun za metr čtvereční, což v porovnání s létem 2016 znamená nárůst o 27 procent. Kdo nedosáhne na vlastní bydlení, míří do nájmu. Poptávka po nájemních bytech prudce vzrostla po 1. říjnu 2018, kdy začala plat přísnější doporučení České národní banky týkající se podmínek pro udělení hypotečního úvěru.

Komplikovaná nová výstavba

Situaci v Praze i v Brně by mohla vyřešit výstavba nových bytů. V Praze je nyní v přípravě 650 projektů s 96 000 byty. Výrazně se staví v Praze 5, dále v Praze 4 a v Praze 9. Protože ubývá volné plochy, developeři se zaměřují na brownfieldy. „Velká část pražských brownfieldů dnes tvoří bariéry ve městě, často jde o veřejnosti nepřístupná území, jsou na nich nevyužívané rozpadající se budovy a značná ekologická zátěž z původních průmyslových provozů. Jejich transformace v obytné čtvrti tak představuje logický krok a měla by být v zájmu všech,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Nevýhodou ale podle Kunovského je, že výstavba na brownfieldech je dražší než ne zelené louce, protože investor musí připočítat demoliční a dekontaminační práce.

Dobrou zprávou je dle údajů ČSÚ, že počet takzvaně zahajovaných bytů v bytových domech v Praze už druhý rok mírně stoupá. Od minima v roce 2016, kdy bylo zahájeno 1 707 bytů, jich loni bylo zahájeno 2 867. Ani tak ale nemůže být řeč o tom, že by pražský trh výrazně rostl. Důvodem pomalého tempa výstavby je především chybějící Metropolitní plán a komplikovaný legislativní proces schvalování staveb. Proto nelze očekávat, že by developeři v nejbližší době vrhli na trh větší množství nových jednotek a proměnili podmínky ve prospěch kupujících.

I přes slabou výstavbu se ale meziroční nabídka neprodaných bytů po několikaletém poklesu zvýšila o 48 procent, konkrétně z 3 650 na 5 400, které byly dostupné ke konci loňského roku. To logicky nekoresponduje s vysokou poptávkou po bydlení. Důvodem jsou hlavně rekordní ceny nemovitostí, které kupující nemohou nebo nechtějí akceptovat. Častěji se proto poohlížejí i ve Středočeském kraji, kde mohou například menší rodinný dům pořídit levněji než pražský byt. Podobná situace je nyní patrná i v okolí Brna.