Dovolená navíc? Ano, patří mezi nejžádanější benefity | E15.cz

Dovolená navíc? Ano, patří mezi nejžádanější benefity

Kamila Ondráčková

Češi chtějí více volna. Dovolená nad rámec zákona se probojovala na čelní příčky žebříčku oblíbených benefitů. Současně však u něj zájem zaměstnanců vysoce převyšuje nabídku českých firem. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.

Dovolená nad rámec zákona je v žebříčku zaměstnaneckých preferencí dokonce na druhém místě, hned po 13./14. platu.

„Ze zákona mají čeští zaměstnanci nárok na 20 dní dovolené ročně, což ve srovnání se zbytkem Evropy není mnoho. Například ve Velké Británii mohou zaměstnanci čerpat 28 dní, v Rakousku, Skandinávii či Lucembursku 25 dní a lepší situace vládne dokonce i na Slovensku, kde mají zaměstnanci po dovršení 33 let rovněž nárok na 25 dní placeného volna,“ uvádí Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment s tím, že je zájem Čechů o delší dovolenou celkem logický a souvisí i s čím dál větší tendencí zaměstnanců o dosažení dobře vyváženého profesního a soukromého života.

O čem sní Češi? Nejčastěji je to nové auto, bydlení a dovolená

I když rostoucí počet zaměstnavatelů nabízí dovolenou nad rámec zákona, zájem je mnohem vyšší. Z průzkumu vyplynulo, že 25 dní dovolené může čerpat jen 50 procent zaměstnanců, v případě dělnických profesí pak 59 procent. „Pomalu se objevují i firmy, které jdou v nabídce ještě dál a nabízí dokonce více než 25 dní. Takovou výhodu však zatím mají pouhá 4 procenta českých zaměstnanců,“ dodává Součková.

Naučit se vypnout. Čtěte, jak tráví léto čeští vrcholní manažeři

 

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka