Exekuce na spoluvlastnickém podílu? Existuje řešení

Zdroj: Brněnský zvonec - reality

Představte si následující situaci: zdědili jste se svými sourozenci nemovitost a stáváte se spoluvlastníky domu, bytu nebo pozemku. Jednoho krásného dne však zjistíte, že na jednoho ze sourozenců byl vydán exekuční příkaz prodejem spoluvlastnického podílu nemovitosti. Vy se tak ne vlastní vinou dostáváte do prekérní situace. Jaké máte coby spoluvlastník možnosti?

Váš podíl vám nikdo nevezme

V prvé řadě je zapotřebí si uvědomit, že přestože je na jeden z podílů vypsána exekuce, exekutor vám nemůže zabavit celou nemovitost a vy tudíž o svůj podíl nepřijdete. Je to dáno tím, že zadluženému spoluvlastníkovi nepatří celá nemovitost, není tedy možné na ni ani vypsat exekuci. Vy, coby další spoluvlastník, exekucí být postižen nemůžete. Jaké jsou vaše možnosti pro vypořádání dluhu?

Možnost 1: Prodej nemovitosti jako celku

První možností, jak situaci řešit, je dohodnout se se zbývajícími spoluvlastníky a nemovitost prodat jako celek. Nový vlastník zaplatí kupní cenu, čímž prakticky uhradí dluh prodávajícího. Za to získá nemovitost do svého vlastnictví, která díky tomu už není zatížená exekucí. Po splacení dluhu exekutorovi si bývalí spoluvlastníci rozdělí zbylou částku a celá záležitost pro ně bude tímto uzavřena. Tato varianta každopádně nemusí nezadluženým spoluvlastníkům připadat jako férové řešení – koneckonců, na ně se exekuce nevztahuje, nemusí proto chtít nemovitost vůbec prodávat. Nabízí se tedy jiné řešení.

Možnost 2: Vypořádání spoluvlastnictví

Další možností je vypořádání spoluvlastnictví, kdy jeden spoluvlastník ostatní spoluvlastníky vyplatí, čímž získá výhradní vlastnictví celé nemovitosti. Vyplacení exekucí zatíženého podílu by pak mělo částečně či zcela pokrýt dluh a nemovitost by tudíž již nebyla zatížená exekucí. Nový vlastník nemovitosti by ji pak mohl buď prodat, nebo si ji ponechat k vlastnímu užití.

Možnost 3: Prodej zadluženého podílu

Pokud není ve vašem zájmu nemovitost prodávat, můžete vyčkat na výsledek prodeje zadluženého podílu v dražbě. Zadlužený spoluvlastník má mimo jiné možnost nabídnout zadlužený podíl k prodeji buď vám, nebo třetí straně, čímž by se dluh částečně či úplně splatil. Pokud nechcete přistupovat k dražbě, můžete zvolit specializovaných služeb realitních kanceláří. Jako jediní v Brně se této problematice věnuje Brněnský zvonec, který vykupuje i spoluvlastnické podíly v exekuci a vzhledem k mnohaletým zkušenostem z brněnského realitního trhu zadluženému spoluvlastníkovi dokáže nabídnout férovou cenu za jeho podíl. Se zbývajícími spoluvlastníky se pak tato kancelář domluví na dalším postupu.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv cestu, je důležité zachovat si chladnou hlavu a při prodeji třetí straně využívat pouze ověřené kanceláře, které vám dokážou kvalifikovaně pomoci ve vaší individuální situaci.

Oddlužení: Kdy vyhlásit osobní bankrot? >>>