Investiční byty jedou v Praze a Brně, byty pro rodiny v Ostravě | E15.cz

Investiční byty jedou v Praze a Brně, byty pro rodiny v Ostravě

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Poslední dobou se v Praze a Brně kupují menší byty, než tomu bylo dříve. Díky vysokým cenám se lidé musí spokojit s menším bydlením. Ubývá ale i nákupů bytů, které by řešily vlastní bytovou otázku. Naopak je stále více investičních bytů. Potvrzují to makléři společnosti M&M Reality.

V Ostravě je ale situace jiná. V tomto městě je stále hodně poptávek po velkých rodinných bytech. Ceny bytů zde totiž stagnují.

Ceny bytů

V našem hlavním městě nyní za byt 2+kk o velikosti 44 metrů čtverečních v paneláku dostanete 3,5 milionu korun. Před třemi lety by kupující měl za stejnou částku byt o jednu místnost větší. Dnešní ceny bytů 3+kk v metropoli o velikosti 70 metrů čtverečních začínají na necelých 5 milionech. Na tuto situaci musíme pochopitelně zareagovat.

„V Praze v současné době registrujeme největší zájem o byty 2+kk, které slouží jako takzvané startovací bydlení, ale rovněž jako investiční nemovitosti. Je po nich také značná poptávka ze strany starších manželských párů, které se po odchodu dětí ze společné domácnosti stěhují do menšího. Tyto nemovitosti se prodávají jednoznačně nejrychleji, a to jak ve VIP, tak v okrajovějších lokalitách,“ říká Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality.

Podobné je to i Brně. Momentálně se zde prodávají byty, které noví majitelé chtějí využívat jako investici. Jde o byty do 50 metrů čtverečních o dispozicích 1+kk až 2+1. „Díky zhoršeným podmínkám pro získání úvěru především pro mladou generaci vzrůstá zájem o pronájmy, čímž se zvyšuje i poptávka investorů,“ uvádí Jarmila Odehnalová, oblastní manažerka pro Jihomoravský kraj společnosti M&M Reality.

V Ostravě je to jinak

V Ostravě můžeme sledovat největší zájem o byty 3+1 v centru a širším centru města. V této lokalitě se totiž ceny bytů oproti loňskému roku nezměnily. 70 metrový byt v panelovém domě v Porubě, po celkové rekonstrukci, se dnes prodává za cenu okolo 2 milionů korun, tedy srovnatelnou s koncem loňského roku. Značný nárůst cen byl v letech 2015 až 2017.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka