Na dobrý byt v Praze čekají desítky zájemců. Nájem vyjde i o polovinu dráž než před třemi lety | E15.cz

Na dobrý byt v Praze čekají desítky zájemců. Nájem vyjde i o polovinu dráž než před třemi lety

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Situace na trhu nahrává pronajímatelům. I přes nárůst cen nájmů až o polovinu oproti roku 2015, poptávka stále převyšuje nabídku a na jeden inzerát se okamžitě ozývavá mnoho zájemců.

„Ceny nájmů v metropoli šly prudce nahoru. Jen za posledních dvanáct měsíců minimálně o 10 procent, za poslední tři roky pak zhruba o polovinu. Vezměme si třeba byt 2+kk o velikosti 43 metrů čtverečních v panelovém domě. Je-li v udržovaném stavu či po částečné rekonstrukci, pohybuje se v současné době nájemné v takovém bytě v rozmezí od 13 500 do 14 000 korun. Před rokem to bylo 12 500 a před třemi 9 000 korun,“ říká Jan Martina, oblastní ředitel pro Hlavní město Praha společnosti M&M Reality.

Podle Jana Martiny poptávka po nájemním bydlení v poslední době značně vzrostla, a to především kvůli rychle rostoucím cenám bytů na prodej. Vliv má samozřejmě i skutečnost, že vlivem dalších doporučení České národní banky ohledně poskytování hypotečních úvěrů se rozšiřuje skupina lidí, kteří nedosáhnou na vlastní bydlení.

Největší zájem je o malé byty, vhodné pro jednotlivce a mladé páry, a naopak větší byty pro rodiny s dětmi. „Konkrétně je velký zájem o byty 2+kk v novostavbách, které jsou moderně zařízené a řešené jako takzvané startovací byty. Další variantou, kterou klienti často poptávají, je rodinné bydlení s dispozicí 3+1 až 4+1 za dobrou cenu, tím pádem ideálně na panelovém sídlišti. Třetí variantou mezi nejžádanějšími jsou byty 1+kk až 2+kk rovněž na panelových sídlištích,“ přibližuje Jan Martina.

Pokud tedy sháníte byt k pronájmu, můžete hledat o něco déle. Nabídka už je značně omezená a na jeden inzerát se rychle ozývá až třicet zájemců. Podle Jana Martiny jsou pak potenciální nájemníci nuceni slevit ze svých požadavků, přistoupit například na vyšší nájemné či horší lokalitu, ale nestává se, že by byt vůbec nesehnali.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka