Praha: Noví obyvatelé neustále přibývají, stávající se stěhují do středních Čech | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Praha: Noví obyvatelé neustále přibývají, stávající se stěhují do středních Čech

Praha: Noví obyvatelé neustále přibývají, stávající se stěhují do středních Čech
Bubny-Zátory, Praha, Holešovice, Letná, reportáž
• 
ZDROJ: Michaela Szkanderová

Kamila Ondráčková

Praze neustále přibývají noví obyvatelé – za 1. čtvrtletí jich bylo více než 10 000. Zároveň se ale skoro stejný počet odstěhoval, nejvíce asi do středních Čech. S ohledem na relativně malý přirozený přírůstek to znamená, že se za první tři měsíce roku počet obyvatel hlavního města zvýšil jen o 550.

„Trend opouštění města a stěhování se za jeho hranice s následným každodenním dojížděním ale pro město není zdravý,“ uvádí Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group. „Hlavním důvodem, proč lidé v Praze nezůstávají, je totiž zhoršující se dostupnost bydlení. Průměrný Pražan za průměrný nový byt o výměře 70 m2 dnes musí utratit svou roční hrubou mzdu za 14,6 roku, jak nedávno ukázal CG-Index,“ dodává. 

V roce 2018 se do Prahy podle oficiálních statistik přistěhovalo více než 40 tisíc obyvatel. Další více než tři tisíce tvoří tzv. přirozený přírůstek – v Praze se totiž více nových obyvatel narodí, než jich zemře. Celkem tak Praha získala loni 43,5 tisíce nových obyvatel.

Přepis energií při stěhování: Jak na to bez sankcí a pokut?

Na druhou stranu téměř 29,5 tisíce těch dosavadních obyvatel se rozhodlo hledat si nové bydlení jinde. Velká část z nich směřuje do středních Čech, které rekordně rostou. A důvodem je samozřejmě nemožnost získat nový byt v hlavním městě. Velká část z nich ale Prahu neopouští natrvalo. V Praze i nadále pracují, což při bydlení ve Středočeském kraji znamená každodenní dojíždění.

 

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka