Fond Quant loni vydělal 6,2 procenta. Strategii určuje algoritmus | E15.cz

Fond Quant loni vydělal 6,2 procenta. Strategii určuje algoritmus

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Algoritmický fond Quant ohlásil výnos za rok 2019 na úrovni 6,24 procenta. Od svého založení v září 2016 tak už přinesl investorům kumulativní výnos 18 procent. Průměrná roční výnosnost od založení fondu nyní činí 5,22 procenta.

Investiční strategii fondu určuje algoritmus sestavený na základě zkušeností a českého ekonoma Pavla Kohouta. „Jak ukazují výpočty algoritmu, je americký akciový trh podle údajů ze 13. ledna 2020 nadhodnocen asi o 16 procent a je tak poměrně drahý. To s sebou nese zvýšené riziko korekcí,“ hodnotí Pavel Kohout. Právě v takových situacích se naplno projevuje výhoda algoritmického investování, které je imunní vůči chybám plynoucím z rozhodování na základě emocí.

Algoritmus fondu vychází z kvantitativní teorie peněz. Ta předpokládá, že hlavním hnacím motorem ekonomiky je peněžní zásoba. Algoritmus fondu pak posuzuje aktuální stav akciového trhu v kontextu peněžní zásoby a hodnotí množství likvidních peněz v oběhu a porovnává jej s hodnotami indexu Dow Jones. Na základě toho doporučuje rozložení investic mezi ETF na americké akciové indexy S&P 500 a DJIA a termínované vklady.

Investice fondu Quant jsou přitom zajištěny do českých korun, aby se čeští investoři mohli vyhnout kurzovému riziku.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka