Index: Průměrný český investor do fondů letos vydělal 5,5 procenta | E15.cz

Index: Průměrný český investor do fondů letos vydělal 5,5 procenta

on-line investice, ilustrační foto
on-line investice, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Průměrný český investor do podílových fondů v prvním pololetí vydělal 5,51 procenta. Výrazně se rozevřely nůžky mezi jednotlivými typy fondů, ty akciové se vezly na pozitivní vlně dosahování dalších rekordů na mnoha burzách. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.

"Vyššího zhodnocení dosahuje letos dynamický český investor držící v portfoliu akciové podílové fondy. Ty mu za uplynulé dva kvartály přinesly podle Indexu českého investora zisk 11,34 procenta. Naopak horší výkonnosti čelí konzervativní investor, když jsou dluhopisové fondy po půl roce de facto na stejné výchozí úrovni," komentoval vývoj hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník.

Značný vliv na investice měl i vývoj měn. V kurzu k americkému dolaru se sice česká koruna v pololetí nacházela na úrovni z počátku roku, vůči euru ale znatelně posílila. U eurových investic tak vyšší tempo růstu vykázaly podílové fondy měnově zajištěné do české koruny. Zatímco první tři měsíce roku jasně dominovaly hodnotové akciové fondy, druhý kvartál svědčil spíše růstovým akciovým fondům.

Na předních místech se v Indexu českého investora umisťovaly fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické akcie. Znatelný náskok si ale vybudovaly v prvním čtvrtletí, v druhém již většinou lehce zaostaly za fondy růstových akcií.

Regionálně slušných výsledků dosahovaly cenné papíry především ze střední Evropy, které se podařilo zmírnit šíření nákazy koronaviru spolu se zrychlením tempa očkování. V rámci akciových trhů finanční sektor těžil z očekávaného rychlejšího zvedání úrokových sazeb než ve většině ostatních regionů.

Celkově bylo první pololetí horší pro dluhopisové fondy. Výkonnostní rozdíly mezi rizikovějšími a bezpečnými dluhopisy téměř zanikly, zatímco v prvním kvartále rizikovější vysoko úročené dluhopisy jasně dominovaly. Atraktivnější začaly být peněžní fondy zaměřené na repo operace v české koruně, které podpořilo zvednutí úrokových sazeb ČNB, uvedl Bechník.

Slušně zhodnotily komoditní fondy. Zvláště se dařilo těm orientovaným na ropu či například měď. Naopak horší výkonností si prošly fondy, které svoji hodnotu odvíjí od ceny zlata.

Majetek ve fondech kolektivního investování se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první čtvrtletí 2021 zvýšil meziročně o 29 miliard na 619 miliard korun.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka