Akciové fondy letos vydělaly přes 16 procent, dluhopisové prodělaly 0,9 procenta

.

. Zdroj: Shutterstock

Akciové fondy si za prvních osm měsíců letošního roku připsaly přes 16 procent. Dluhopisové fondy skončily ve ztrátě 0,9 procenta a smíšené fondy si polepšily o 6,3 procenta. Vyplývá to z Partners Indexu podílových fondů za červenec.

"V srpnu pokračovala na akciových finančních trzích pozitivní nálada živená vyjádřeními centrálních bank, že ani současné oživení, ani růst inflačních čísel je nepřesvědčily k utlumování bezprecedentně uvolněné měnové politiky, kde drží úroky na nule," řekl analytik společnosti Partners Martin Mašát. Mezi první centrální banky, které berou nárůst inflace vážně, patří podle něj Česká národní banka, která již dvakrát zvýšila základní sazbu na současnou úroveň 0,75 procenta.

V srpnu se nadmíru dařilo akciovým fondům, které si připsaly téměř dvě procenta, doplnil analytik Broker Consulting Lukáš Vokel. Mírně posílily také nemovitostní fondy, a to o 0,11 procenta. Naopak pokles o 0,4 procenta vykázaly fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy, které ztratily 0,5 procenta. Nejvyšší ztrátu ze všech sledovaných fondů zaznamenaly fondy komoditní, a to 0,9 procenta.

Prázdniny přinesly další rekordy u amerických akciových indexů. "Z hlediska jednotlivých sektorů se dařilo víceméně všem s výjimkou odvětví energetiky a těžby tradičních kovů a zlata. Srpnový úspěch na akciovém trhu slavily tradičně společnosti ze sektorů technologického a nemovitostního a také z oblasti komunikačních služeb,“ komentoval srpnový vývoj na akciových trzích Vokel.

Majetek, který mají Češi uložený ve fondech kolektivního investování, se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první pololetí 2021 zvýšil meziročně o 61 miliard na 651 miliard korun.