Benzin je nejdražší za poslední tři roky

Benzina rozjíždí prodej nového paliva Efecta

Benzina rozjíždí prodej nového paliva Efecta Zdroj: Benzina

Benzina
Zmatek u benzínových pump klidní v Británii policie
bývalá čerpačka OMV v nových barvách Benziny
Efecta
Benzina rozjíždí prodej nového paliva Efecta
8
Fotogalerie

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily, ceny se drží na nejvyšších úrovních za zhruba 3,5 roku. Benzin Natural 95 zdražil o 17 haléřů na průměrných 33,48 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 32,61 koruny za litr, což bylo o 13 haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Motoristé nyní za benzin i naftu platí nejvíce od prosince 2014. Nad 33 korunami byla průměrná cena Naturalu 95 a nad 32 korunami cena nafty naposledy v létě 2015. Před měsícem byl litr benzinu i nafty levnější o téměř dvě koruny.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se nyní ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic postupně stabilizují. „Ceny pohonných hmot sice nadále rostly, ale výrazně pomalejším tempem než během ´zběsilého´ května,“ podotkl. Podle něj je to dáno poklesem cen ropy na světových trzích a sestupným trendem ve velkoobchodních cenách pohonných hmot na palivové burze v Rotterdamu, která je směrodatná pro ceny u čerpacích stanic v Česku. „K poklesu dochází od posledního květnového týdne, avšak v konečných cenách se zlevnění ropy a velkoobchodně prodávaného benzínu a nafty projevuje s dvou až třítýdenním zpožděním,“ dodal.

V příštím týdnu tak lze očekávat stagnaci cen pohonných hmot v Česku či jen jejich mírný nárůst, uvedl.

Nejvíce platí za pohonné hmoty nadále řidiči v Praze, kde je průměrná cena za litr Naturalu 95 34,31 koruny a dieselu 33,33 koruny za litr. Nad 34 korunami za litr je benzin ještě v Plzeňském kraji, za naftu dají řidiči více než 33 korun za litr ještě na Vysočině a rovněž v Plzeňském kraji.

Nejnižší ceny benzinu drží Zlínský kraj, kde v průměru přijde na 33,08 koruny za litr, nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, a to za průměrných 32,21 koruny za litr.