Ceny benzinu v Česku stagnují, nafta dál mírně zlevňuje | E15.cz

Ceny benzinu v Česku stagnují, nafta dál mírně zlevňuje

Benzín
Benzín
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku se za poslední týden příliš nezměnily. Benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 27,77 koruny za litr, tedy stejně jako o týden dřív. Nafta zlevnila o tři haléře na průměrných 27,05 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Cena Naturalu 95 se mění jen o haléře od poloviny září, předtím od konce července mírně klesala po předchozím růstu nad průměrných 28,10 koruny za litr. Nafta zvolna zlevňuje také od konce července, kdy se průměrná cena pohybovala kolem 27,60 koruny za litr. Před rokem byl litr benzinu i nafty dražší téměř o pět korun. V predikci dalšího vývoje cen se analytici neshodují.

"V nejbližším týdnu předpokládáme stagnaci cen pohonných hmot na současné úrovni. Cena ropy Brent se v posledních týdnech pohybuje na úrovni 41 dolarů za barel a momentálně není důvod pro výraznější růst ceny. Nabídka ropy na trhu je stále vysoká a poptávka roste pomaleji proti předpokladům," míní analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Pokles cen benzinu a nafty v ČR očekává výkonný ředitel společnosti Energy financial group Tomáš Voltr. "S ohledem na nárůst počtu nakažených koronavirem nejen u nás, ale i ve světě a zavádění dalších opatření pro boj s tímto virem se dá předpokládat, že cena ropy bude v nejbližší době spíše klesat. Ceny pohonných hmot by tak mohly pokračovat ve svém mírném poklesu," uvedl.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se tuzemští motoristé naopak musí připravit na zdražování benzinu i nafty. Důvodem je podle něj slábnoucí koruna. Na komoditní burze v Rotterdamu se pohonné hmoty obchodují v dolarech. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

"V příštím týdnu lze v ČR očekávat stagnaci až mírný růst cen pohonných hmot, a to v rozsahu do deseti haléřů na litr." uvedl Kovanda. Podotkl, že v porovnáním se zahraničím jsou benzin a nafta v Česku stále relativně levné. "V rámci mezinárodního srovnání s blízkými zeměmi dlouho nepanovala z hlediska českých řidičů takto příznivá situace. Málokdy se stává, aby byly ceny pohonných hmot v ČR a v Polsku prakticky zcela srovnatelné, jako je tomu nyní," dodal.

Nejdražší pohonné hmoty zůstávají v Praze. Natural 95 stojí v hlavním městě v průměru 28,57 koruny za litr, nad 28 korun je cena už jen ve Středočeském kraji a na Vysočině. Naftu prodávají čerpací stanice v metropoli v průměru za 28,16 koruny za litr, nad 28 korun není v žádném jiném kraji.

Nejlevnější paliva tankují motoristé nadále v Ústeckém kraji. Litr benzinu je tam v průměru za 27,32 koruny, nafty za 26,58 koruny za litr.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka