ČOI: Polovina kontrolovaných autobazarů porušila zákon | E15.cz

ČOI: Polovina kontrolovaných autobazarů porušila zákon

Kamila Ondráčková

Česká obchodní inspekce v minulém roce při svých průběžných kontrolách stihla prověřit 83 autobazarů. V 47 případech zjistila porušení právních předpisů.

Česká obchodní inspekce provedla v roce 2018 celkem 83 kontrol autobazarů. Akce byla zaměřená na dodržování právních předpisů při nabídce a prodeji ojetých motorových vozidel. Hlavním cílem bylo ověření, jakým způsobem jsou poskytovány informace o jejich vlastnostech, zejména o počtu najetých kilometrů. Dále se zaměřila na správnost poskytování informací při uzavírání kupních smluv, jako například, počet předchozích majitelů nebo zda bylo vozidlo havarováno.

Prodejci nejčastěji používali nekalé obchodní praktiky, které pak mohou negativně ovlivnit rozhodnutí spotřebitele při nákupu ojetého vozidla, nebo řádně neinformovali o vlastnostech prodávaných vozidel. Neinformovali řádně o vlastnostech vozidel, kontroloři se také setkali s nepravdivě uváděným stavem tachometru, resp. počtu najetých kilometrů.

Kdo dostal nejvyšší pokutu?

Česká obchodní inspekce uložila celkem 73 pokut v celkové výši 2 081 500 korun. Nejvyšší pokuta ve výši 300 000 korun byla uložena spol. Auto Diskont s.r.o. Tato společnost u jednoho vozidla uváděla nepravdivé údaje – vozidlo prodávala jako nehavarované a velmi zachovalé, přitom se jednalo o vozidlo ve velmi špatném až nevyhovujícím technickém stavu, nadměrně opotřebované a havarované. Stav tachometru také neodpovídal počtu ujetých kilometrů.

„Další pokuta ve výši 90 000 korun byla pravomocně uložena fyzické osobě provozující autobazar v ulici Pražská v Náchodě. Prodávající na dotaz inspektorů, v postavení spotřebitele, uvedl, že vůz Škoda Octavia je dovezen z Francie a stav tachometru je 150 553 km. Ze znaleckého posudku však vyplynulo, že skutečný stav najetých kilometrů byl 249 687 km,“ uvádí zpráva ČOI.

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka