Kuřáci se musí připravit na zdražení

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Díky daňovému balíčku, který vstoupí v platnost 1. ledna 2020, dojde ke zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky. Na krabičku s 20 kusy cigaret tak vzroste daň o 12 až 13 korun.

Pro tabákové výrobky obsahuje daňový balíček přechodné období dvou měsíců, aby bylo možno dodržet šestitýdenní lhůtu pro odběr nových tabákových nálepek. Pokud tedy balíček vyjde ve Sbírce zákonů ještě v roce 2019, nové sazby začnou platit od 1. března 2020. Od té doby začne běžet tříměsíční lhůta pro doprodej zásob a od 1. června 2020 tak bude možno prodávat už jen cigarety s novou sazbou daně.

Rozlučte se s mentolkami

Veškeré mentolové cigarety a cigarety s mentolovými kapslemi budou zakázány od 20. května 2020 a to na všech trzích EU, i bezcelních prodejnách.

Zákaz cigaret a tabáků k ručnímu balení cigaret s různými příchutěmi, tedy s jasně rozpoznatelnou vůní nebo chutí odlišnou od tabáku, vyplynul už v květnu 2014 z evropské směrnice o tabákových výrobcích. Pro mentolové cigarety a tabák doposud výrobci využívaly přechodného období, které končí právě 20. května 2020.

Zákaz se netýká zahřívaných tabákových výrobků. Pravidla užívání příchutí e-cigaret si budou stanovovat jednotlivé členské státy EU.