Paliva v Česku od minulého týdne zlevnila o desítky haléřů | e15.cz

Paliva v Česku od minulého týdne zlevnila o desítky haléřů

Tankování paliva (ilustrační fotka).
Tankování paliva (ilustrační fotka).
• 
ZDROJ: Pexels

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 42,05 koruny, před týdnem byl o 34 haléřů dražší. O 90 haléřů na litru se snížila i cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 46,18 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Podle CCS je nyní benzin o 4,92 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 10,14 koruny na litru méně.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 41,41 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 45,49 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 43,11 koruny. Nafta se tam tankuje za 47,13 koruny za litr.

Cena ropy na světových trzích od počátku týdne výrazně klesá, řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Průměrné ceny benzinu na čerpacích stanicích se podle něj dostaly pod 42 korun za litr poprvé za poslední měsíc.

"Cena nafty spadla do blízkosti 46 korun za litr. K poklesu cen přispěla síla české koruny, která se na k dolaru posunula na nejsilnější úrovně od srpna. Benzin i nafta zároveň následují nižší ceny v Rotterdamu. K dalšímu zlevnění paliv by mělo pomoci zpomalování globální ekonomiky," uvedl.

V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v Česku levnější.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka