Při platbě kartou a výběrech v zahraničí pozor na dynamické měnové konverze. Zaplatíte více | E15.cz

Při platbě kartou a výběrech v zahraničí pozor na dynamické měnové konverze. Zaplatíte více

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Platba kartou je v zahraničí velmi oblíbená a pohodlná. Přesto je třeba mít se na pozoru – a platí to jak u samotné platy kartou, tak u výběrů hotovosti z bankomatu. Chytákem jsou tzv. dynamické měnové konverze DCC. Varování vydalo i ministerstvo financí nebo různé organizace na ochranu spotřebitelů.

Turisté (nejen čeští v zahraničí i cizinci v tuzemsku) se často nechají nachytat na nevýhodné směnné kurzy DCC. Děje se tak například z důvodu neznalosti cizího jazyka, nepřehlednosti údajů na displeji platebního terminálu či nepozornosti.

„Místo transakce v místní měně, tedy například v eurech, kunách nebo dolarech, vám platební terminál nebo bankomat v zahraničí nabídne možnost transakce přímo v českých korunách. V takovém případě se zpravidla jedná o dynamickou měnovou konverzi DCC. V tu chvíli je ale potřeba zbystřit,“ říká Radek Lišák, ředitel osobního bankovnictví Expobank CZ.

Ačkoli se služba jeví na první pohled výhodně, neboť zákazník ihned ví, kolik po přepočtu zaplatí, směnný kurz je ve většině případů méně výhodný než následná konverze provedená bankou klienta. Kurz převodu měny totiž určuje společnost, která daný platební terminál nebo bankomat provozuje. „V případě platby nebo výběru z bankomatu v zahraničí je tak z pohledu zákazníka ve valné většině případů lepší nechat si transakci vyúčtovat v místní měně a využití terminálem nabízené služby dynamické měnové konverze odmítnout,“ nabádá ministerstvo financí.

Některé banky – třeba právě Expobank CZ - umožňují svým klientům si většinou nevýhodné DCC transakce u obchodníků nebo v bankomatech zdarma předem zablokovat.

Až o 14 procent víc

To, o jak vysoké sumy v cizině při platbě kartou lidé zbytečně přijdou kvůli dynamické měnové konverzi, ukazují mimo jiné výsledky průzkumu německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest. Podle zatím posledních dat z roku 2019 lidé takto v hotelech, restauracích či prodejnách suvenýrů zaplatí až o 14 procent víc, než kdyby kartou provedli transakci v místní měně a její převod na domácí měnu, v našem případě české koruny, uskutečnila jejich domovská banka. 

Riziko DCC si české ministerstvo financí uvědomuje, na tento jev opakovaně upozorňuje a aktivně ho řeší. „Podařilo se nám na evropské úrovni prosadit větší ochranu našich občanů v zahraničí i cizinců v tuzemsku nejen při výběrech z bankomatů, ale i při karetních transakcích. Díky nařízení budou jasně informováni, zda je pro ně nabízený kurz výhodný či nikoliv, a to přímo na displeji bankomatu nebo platebního terminálu,“ uvedlo ministerstvo.

Autor: onk

Mzdová kalkulačka