Cesta autem do Chorvatska 2023: Cena, poplatky, trasa, co s sebou | e15.cz

Cesta autem do Chorvatska 2023: Cena, poplatky, trasa, pojištění a na co nezapomenout

Klára Sudová, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Chorvatsko dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. Každoročně se tam vypraví statisíce Čechů, které láká nejen dobrá dostupnost – cesta z Prahy do severochorvatské Rijeky trvá něco přes osm hodin – ale také rozmanitost země. Díky množství zajímavých ostrovů a regionů si tam přijdou na své milovníci přírody, památek i moře. Od roku 2023 by měla být navíc cesta ještě jednodušší. Země je součástí Schengenského prostoru a platí v ní eura.

Peníze a měna: Euro nahradilo kuny

Chorvatská republika je jedním ze států bývalé Jugoslávie. Leží na Balkánském poloostrově omývaném Jaderským mořem, ve kterém je rozeseto množství chorvatských ostrovů. Země je od roku 2013 členem Evropské unie a od 1. ledna roku 2023 také členem eurozóny a Schengenského prostoru.

Rada Evropské unie na konci roku 2021 shledala, že Chorvatsko splnilo podmínky, připojení jednomyslně schválily všechny členskými státy. V minulosti proti vstupu vystupilo Slovinsko, s nímž mělo Chorvatsko nedořešené hraniční spory. Od ledna 2023 tedy mohou Češi do Chorvatska jezdit bez hraničních kontrol. Nová je i měna, v Chorvatsku se od roku 2023 platí eurem. Eura nahradily tradiční kuny

Kuny už v Chorvatsku neplatí. Do 31. prosince 2023 lze kuny bezplatně vyměnit v bankách, na poštách nebo ve finanční agentuře FINA (Financijska agencia) v maximálním počtu 100 bankovek a 100 mincí na transakci. Za výměnu vyššího počtu bankovek a mincí si mohou tyto organizace účtovat poplatek.

Aktuální kurz CZK/EUR >>>

Kdy cestovat: Jaký měsíc vybrat pro dovolenou u moře?

Největší nápor turistů zažívá Chorvatsko přirozeně v červenci a srpnu, kdy průměrné teploty činí 26 až 30 stupňů a Jaderské moře se vyhřívá na příjemných 24 až 26 stupňů. Pokud dáváte přednost mírnějším teplotám a aktivnější dovolené, může být vhodnější dobou pro návštěvu první polovina června nebo září. Kromě příjemnějších teplot bude v letoviscích i méně lidí. 

Teplotu vzduchu může ovlivnit výběr destinace. Zpravidla platí, že čím jižněji se vypravíte, tím tepleji budete mít. O něco nižší teploty panují na jednotlivých ostrovech. Teplotní rozdíly sice nejsou veliké, přesto se vyplatí vzít je při plánování v potaz. 

Dovolená v Chorvatsku: Na co si dát pozor (VIDEO) 

Video se připravuje ...
Na co si dát pozor během dovolené v Chorvatsku

Kam v Chorvatsku na dovolenou? 

Chorvatsko nabízí stovky krásných míst a malebných zákoutí. Najdete tam hory, národní parky s krásnou přírodou, historická města, rybářské vesničky, dlouhé oblázkové pláže plné slunečníků i menší zátoky, které budete mít jen pro sebe. Záleží jen na tom, co od dovolené očekáváte a kam se vypravíte. Tady je pár velmi oblíbených míst: 

 • Poreč – přístavní město na západním pobřeží Istrie, poloostrova vybíhajícího do Jaderského moře, které nadchne milovníky historických památek, rodiny s dětmi i příznivce plážového odpočinku ve stínu vzrostlých borovic. 
 • Ostrov Krk – nejsnáze dostupný ostrov, který je s pevninou spojen silničním mostem. Patří mezi největší chorvatské ostrovy. Návštěvníkům nabízí krásné pláže situované především na jižním pobřeží, historické památky nebo třeba i vyhledávanou krápníkovou jeskyni Biserujka. 
 • Plitvická jezera – národní park, jehož návštěvu by neměli vynechat obdivovatelé krásné přírody a filmů o Vinnetouovi. Dechberoucí podívaná na soustavu šestnácti jezer propojených řekami, vodopády a kaskádami ovšem nadchne i ty návštěvníky, kteří filmům o neohroženém náčelníkovi Apačů příliš neholdují. 
 • Primošten – menší město, které si turisté oblíbili pro jeho historické uličky, olivové háje, vinice i krásné pláže.  
 • Split – se svými 180 tisíci obyvatel je druhým největším městem Chorvatska. Návštěvníkům nabízí vše od starobylých památek přes vyhlášené restaurace až po několik pláží a městských koupališť. Pro řadu návštěvníků je Split výchozím bodem pro návštěvu okolních ostrovů, protože právě odsud odjíždějí trajekty na Hvar, Brač nebo Korčulu.
 • Makarska – proslulé letovisko, které je centrem stejnojmenné chorvatské riviéry. Je také významným lázeňským městem a výchozím bodem pro výlety k působivým horským vrcholům pohoří Biokovo.
 • Dubrovník – historické jihodalmatské město s mohutným opevněním, které od zbytku Chorvatska odděluje krátký úsek Bosny a Hercegoviny, patří k dalším významným letoviskům a podle mnohých také k nejkrásnějším místům Středomoří.

Doklady: řidičský a občanský průkaz

Každý stát má svá specifika a Chorvatsko není výjimkou. Proto je při cestě na dovolenou nutné zabalit i jiné věci než jen plavky, ručník a letní oblečení. Chorvatsko je členem Evropské unie, takže na cestu stačí občanský průkaz. Víza ani jiné doklady nejsou potřeba, stejně jako není třeba vyřizovat mezinárodní řidičský průkaz, stačí platný český řidičský průkaz. Jen si pro jistotu včas zkontrolujte platnost dokladů.

Kde potřebujete mezinárodní řidičský průkaz? >>>

Děti a doklady

Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte, že od roku 2012 už musejí mít vlastní cestovní doklad, tedy pas nebo občanský průkaz.

Cestování se psem

Na potřebné doklady potom nezapomeňte ani v případě, že berete na dovolenou psa, který musí mít čip a platné očkování proti vzteklině. Obě skutečnosti by měly být zaznamenány v cestovním dokladu, který se oficiálně nazývá Pas zvířete v zájmovém chovu.

Autem do Chorvatska – kudy jet?

Cestovat lze letadlem, vlakem či autobusem, ale většina českých návštěvníků vyráží vlastním autem. Tras je hned několik, ty nejznámější a nejoblíbenější procházejí Rakouskem a Slovinskem, některé i Maďarskem. Vždy je důležitá především výchozí pozice.

 • Pokud vyrážíte z Prahy a okolí, nejkratší (avšak ne nejrychlejší) cesta vede přes České Budějovice, Linec, Salzburg, Villach a Lublaň. Na této trase je třeba počítat s platbou za tunely. O něco rychlejší a mezi Čechy oblíbenější možností je trasa přes Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor a Záhřeb. Výhodou je, že tato trasa nevede přes zpoplatněné tunely. 
 • Jihočeši a Západočeši mohou využít podobnou trasu, jen přes České Budějovice a Linec. Dále už je to stejné. Na této trase už ovšem na placené tunely narazíte. 
 • Pro řidiče vyjíždějící z Moravy je zajímavou variantou trasa vedoucí přes Bratislavu a maďarské Szombathely do Záhřebu. Cestou neprojíždíte žádným z placených tunelů.

Poplatky: Dálniční známka a mýto

Ať už si vyberete jakoukoli trasu, vždy projíždíte několika zeměmi. Je tedy třeba počítat s nákupem dálničních známek. Na některých trasách narazíte na zpoplatněné tunely. Můžete si samozřejmě vybrat objízdné trasy, cesta je pak ale mnohem delší, časově náročnější a její plánování rozhodně složitější. Jaké jsou ceny dálničních známek v roce 2023?

 • Česká republika – elektronické dálniční známky s desetidenní (310 korun), třicetidenní (440 korun) nebo roční (1 500 korun) platností, které je možné zakoupit na webu eDalnice, popřípadě na pobočkách České pošty nebo čerpacích stanicích. 
Desetidenní Třicetidenní Roční
310 Kč 440 Kč 1500 Kč
 • Rakousko – elektronické i papírové kupony s desetidenní (9,9 eura), dvouměsíční (29 eur) nebo roční (96,4 eura) platností. Papírové známky zakoupíte u hraničních přechodů a na čerpacích stanicích, elektronické kupony je možné uhradit online
Desetidenní Dvouměsíční Roční
9,90 € 29 € 96,4 €
 • Slovinsko – od roku 2022 už jen elektronické dálniční známky se sedmidenní (15 euro), měsíční (30 euro) nebo roční (110 euro) platností, jež je možné zakoupit online nebo na vybraných čerpacích stanicích. 
Sedmidenní Měsíční Roční
15 € 30 € 110 €
 • Slovensko – elektronické dálniční známky s desetidenní (12 eur), třicetidenní (17 eur) nebo roční (60 eur) platností, které je možné zakoupit online, případně na čerpacích stanicích, pobočkách pošty nebo samoobslužných automatech u hranic.
Desetidenní Třicetidenní Roční
12 € 17 € 60 €
 • Maďarsko – elektronické známky s desetidenní (5 500 forintů), měsíční (8 900 forintů) nebo roční (49 190 forintů) platností, které je možné zakoupit online, případně na čerpacích hranicích a hraničních přechodech. 
Desetidenní Měsíční Roční
5 500 Ft 8 900 Ft 49 190 Ft
 • Chorvatsko – nekupuje se klasická dálniční známka, ale je třeba zaplatit mýtné, jehož výše se odvíjí od délky projetého úseku. Mýtné je možné platit hotově nebo kartou, alternativně si lze pořídit elektronickou palubní jednotku ENC určenou pro platbu mýtného. V nabídce jsou potom výhodnější balíčky, díky nimž můžete mít chorvatské mýtné o něco levnější. Více informací o mýtném a jeho platbách najdete na oficiálních chorvatských stránkách.

Cena benzinu a nafty – kde můžete výhodně natankovat?

Se zvyšujícími se cenami pohonných hmot je třeba počítat také s tím, že i běžná cesta autem bude oproti předchozím výletům o něco dražší. Přímo v Chorvatsku jsou ceny srovnatelné s Českou republikou. Pokud chcete alespoň pár korun ušetřit, vyplatí se natankovat ve Slovinsku. Za litr benzinu tam zaplatíte méně než v Česku.

Naopak se zkuste vyhnout tankování v Rakousku, kde za benzin obyčejně zaplatíte o něco více. Aktuální ceny sledujte v průběžně aktualizované infografice výše. Obecně platí, že ceny pohonných hmot jsou přímo u dálnic výrazně vyšší než mimo ně. 

Země Benzin/EUR* Nafta/EUR*
České republika 1,57 1,37
Rakousko 1,58 1,53
Slovensko 1,59 1,46
Maďarsko 1,58 1,54
Slovinsko 1,44 1,47
Chorvatsko 1,46 1,46
*Průměrné ceny pohonných hmot aktualizované k 26.6.2023

Tolerance alkoholu za volantem

Chorvatsko je v tomto ohledu o něco benevolentnější než Česká republika. Platí tady tolerance alkoholu za volantem do 0,5 promile. I tady ovšem existují výjimky, kdy je třeba dodržovat striktní nulu. Týkají se řidičů do 24 let, řidičů vozů nad 3,5 tuny a profesionálních řidičů.

 

Cestovní pojištění do Chorvatska

Zvažujete, jestli si na dovolenou vyřizovat cestovní pojištění? Někdo se při svých cestách po Evropské unii spoléhá jen na českou kartičku zdravotní pojišťovny. Ta garantuje stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče, jaké má občan dané členské země v rámci svého zdravotního pojištění. Je ale třeba počítat s tím, že spoluúčast může být někde skutečně vysoká, hradí se navíc pouze nezbytná zdravotní péče.

Pokud tedy chcete mít jistotu, že jste skutečně chráněni přede všemi riziky, vyplatí se zřídit cestovní pojištění, které kromě krytí léčebných výloh a úrazového pojištění často zahrnuje také pojištění odpovědnosti za škodu. Cena pojištění se potom odvíjí od výše krytí, ovlivňuje ji ale i řada dalších faktorů. Proto se vždy vyplatí porovnat si nabídky od jednotlivých pojišťoven.

Má teď smysl uvažovat o autu? >>>

Hranice a Schengen

Při cestě do Chorvatska je třeba využít mezinárodní hraniční přechody. Využíváním menších hraničních přechodů byste mohli porušit zákon a v případě kontroly by vám nebyl umožněn vstup do země. Chorvatsko je od roku 2023 součástí Schengenského prostoru, na hranicích tedy neprobíhají kontroly.

Dlouhé kolony by vás už neměly zdržovat do té míry, jak se to dělo v minulosti. Hustší doprava bývá začátkem prázdnin a během víkendů.

COVID-19 v Chorvatsku

Zdá se, že letošní sezona už bude bez proticovidových opatření. Od 1. května 2022 Chorvatsko zrušilo covidová opatření týkající se vstupu na své území. Není proto nutné prokazovat bezinfekčnost ani vyplňovat příjezdový formulář.

Vlakem do Chorvatska >>>

Autor: Klára Sudová, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video