Další zpřísnění hypoték na obzoru, ČNB je bude regulovat zákonem

Equa bank

Equa bank Zdroj: Aleš Pospíšil

ČNB
ČNB
ČNB
Hypotéka
Hypotéka
12
Fotogalerie

V současné době ČNB pouze nezávazně doporučuje, novela zákona schválená vládou však tuto praxi mění.

Vláda schválila novelu zákona o ČNB, která dává této instituci nové pravomoci. Nejde o nic menšího, než o stanovení pravidel, za kterých banky smí úvěrovat zájemce o koupi nemovitosti.

V současnosti ČNB bankám pouze doporučuje, aby většině lidí poskytovaly hypotéky do 80 procent hodnoty nemovitosti (ukazatel LTV) a mezi 80 a 90 procenty jen omezenému počtu žadatelů. Splátka hypotéky a dalších dluhů od loňského 1. října by neměla přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele (ukazatel DSTI) a celkové zadlužení devítinásobek jeho čistého ročního příjmu (ukazatel DTI).

Dle návrhu bude moci ČNB zákonem stanovit horní hranici u jednoho ukazatele, u kombinace dvou ukazatelů, anebo u všech tří ukazatelů.

Cílem novely je, aby ČNB mohla i do budoucna plnit svůj mandát udržování stability finančního sektoru,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Lze tak predikovat, že ČNB bude v tomhle ohledu striktní, což může mít negativní dopad na mladší žadatele o hypotéku, kteří mají nízké úspory a relativně malý plat. Na druhou stranu má existovat 5procentní mezera, ve které nebudou muset banky pravidla držet – vše bude záležet na individuálním posouzení žadatele.

ČNB bude moci i v případě přijetí navrhovaného zákona nadále paralelně využívat svá doporučení. V budoucnu by tedy mohla paralelně existovat nezávazná doporučení ČNB a závazné limity úvěrových ukazatelů dle zákona o ČNB.