Komu se vyplatí pasivní bydlení? Odpoví první česká „chytrá vesnice“ | E15.cz

Komu se vyplatí pasivní bydlení? Odpoví první česká „chytrá vesnice“

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vadí vám rostoucí ceny energií? Může být hůř, lokální výroba a elektromobilita bude totiž vyžadovat modernizaci přenosových soustav, kterou bude muset někdo zaplatit.

Fotovoltaické panely, tepelná čerpadla, využití dešťové i odpadní vody, ale hlavně tzv. chytrá energetická síť. To vše vyroste už brzy v obci Starovice nedaleko Hustopečí, kde společnost E.ON buduje unikátní projekt chytrého satelitního městečka. Energetikům poslouží jako jakýsi inkubátor, ve kterém budou zkoumat, jak to celé v praxi funguje.

Každý ze zhruba 40 domů bude vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu, přebytky pak budou ukládány ve virtuální baterii (odesílány do sítě), odkud si ji uživatelé mohou opět vzít zpět. Třeba při dobíjení baterie elektromobilu, s jehož využíváním se rovněž počítá. V každém domě bude nainstalován chytrý elektroměr s možností datové komunikace s řídicím centrem distributora elektřiny.

Chytrá elektrická síť umožní jak sledování, tak v budoucnu i aktivní řízení spotřeby elektřiny. To je důležité hlavně v souvislosti s rozvojem elektromobility, kdy bude možné aktivně časovat energeticky náročnou spotřebu jednotlivých nabíjecích stanic v domech,“ vysvětluje Pavel Čada, místopredseda představenstva E.ON Distribuce.

Projekt zahrnuje i moderní a energeticky úsporné veřejné osvětlení na bázi LED světelných zdrojů s možností centrálního ovládání jednotlivých svítidel. Počítá se rovněž s implementací systému detekce vozidel, který umožňuje ovládat například chování přechodu pro chodce, sledovat dodržování rychlosti nebo informovat o volných parkovacích místech.

V ideálním případě by mělo být toto satelitní městečko energeticky soběstačné, což je cílem projektu, který má tuto premisu otestovat. Úspory ale nejsou zdarma, zájemci o nové bydlení třetího tisíciletí tak musí počítat s výrazně vyššími vstupními investicemi v řádech jednotek milionů korun navíc.

Z výše uvedeného je patrné, že pro budoucnost bude klíčové uchování elektrické energie, respketive kapacita síťové infrastruktury, která bude zajišťovat vyrovnávání výkyvů ve výrobě a spotřebě elektrické energie. Náklady na budování moderních přenosových sítí tak mohou zdražit elektřinu těm, kteří si ji nebudou vyrábět sami, což naznačují i energetici.

Soudobé elektrifikační soustavy vznikaly v devatenáctém století a vyhovují požadavkům století dvacátého nikoli jednadvacátého. Koncept smart grids znamená hlavně novou elektrifikaci,“ uvádí Čada.

Jako takzvané chytré sítě (smart grids) se označují elektrické sítě, které kromě přenosu silové elektřiny nabízejí i datovou komunikaci. Podle odborníků bude implementace chytrých energetických sítí nutná nejen pro větší rozvoj elektromobility, ale rovněž pro stále častější lokální výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Těmto technologiím totiž běžná elektrická přenosová síť nebude stačit...

Mzdová kalkulačka