Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply o 8,5 mld. na 2,12 bilionu korun

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply meziměsíčně o 8,5 miliardy na téměř 2,12 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 39,3 miliardy na 1,3 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci srpna vyšší zhruba o 142 miliard korun a dluhy firem vyšší o více než 131,5 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale dubnovou statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a loni v říjnu se dostalo nad dva biliony korun.

Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V srpnu podle centrální banky meziměsíčně stouply o 0,4 procenta na 1,651 bilionu korun.

Zadlužení firem naproti tomu dlouhodobě kolísá. Letos v lednu zůstalo téměř beze změny, v únoru stouplo, v březnu až květnu klesalo a od června opět roste.

Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V srpnu jejich objem dosáhl 684 miliardy korun, což bylo podle ČNB 53 procent celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva. V srpnu byla bankovní statistika sestavena z dat 44 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.