Průzkum: Největší ochotu zadlužit se mají učitelé | E15.cz

Průzkum: Největší ochotu zadlužit se mají učitelé

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Práce pro nás není jen o penězích. Je pro nás hodně důležité, aby nás bavila. Tento názor zastávají hlavně zaměstnanci zdravotnických, učitelských a „uniformovaných“ profesí.

Uniformované profese jsou svým pracovním místům nejvíce věrní. Stálé zaměstnání v posledních třech letech mělo 82 procent z nich. Hned za nimi jsou pracovníci ve finančním sektoru a zdravotníci. Nejméně stabilní je v tomto ohledu oblast prodeje zboží a služeb. Nejen to vyplynu z průzkumu společnosti Kruk.

Plánujeme finance dopředu?

Může se říct, že dobře poznamenaní svou prací jsou pracovníci finančního sektoru. Ti totiž své finanční výdaje plánují hodně dopředu a myslí na budoucnost. Hned za nimi v závěsu jsou IT pracovníci. Pouze 15 procent „ajťáků" řeší nenadálé výdaje půjčkou. Zbytek si na ně odloží s předstihem. Největší ochotu zadlužit se mají učitelé (28 procent).

„Pro zaměstnance ve službách, dopravě a ve stavebnictví je nejjednodušším řešením dorovnání domácího rozpočtu práce navíc: více zakázek, směny navíc, přesčasy. Pedagogičtí pracovníci a příslušníci uniformovaných sborů omezí své budoucí výdaje. Zástupci prodejních profesí se pokusí získat půjčku od známého nebo příbuzného,“ uvádí Kruk.

„Nejčastějšími důvody, které vedou k opožděným platbám, patří – napříč všemi profesnímu skupinami – ztráta zaměstnání v rodině, nepředvídatelné výdaje a splátky úvěrů/dluhů,“ vysvětluje Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Zaplacení půjčky půjčkou? Jenom v nejkrajnějším případě

Mezi Čechy panuje názor, že řešit finanční problémy další půjčkou je pouze krajní řešení. Ale i tak skoro pětina dotázaných za poslední rok k tomuto kroku přistoupila. Průměrná výše úvěru činí 65 procent z našich příjmů. Čím nižší příjmy máme, tím máme větší i úvěry.

„Průzkum také ukázal, že reálné problémy s průběžnou úhradou závazků mají lidé ze všech profesních skupin. V podobných situacích doporučujeme, aby lidé začali své dluhy aktivně řešit co nejdříve a to tak, že se spojí s věřitelem a dohodnou se na způsobu, jakým svůj dluh začnou opět splácet. Jedině tak je možné předejít mnohem vážnějším situacím, které už dlužníkům mnoho prostoru pro řešení nenabízejí,“ uzavírá Markéta Kolářová.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka