Půjčky „pro chudé“ jsou neštěstí. Osmdesát procent těchto dlužníků netuší, co je to RPSN | E15.cz

Půjčky „pro chudé“ jsou neštěstí. Osmdesát procent těchto dlužníků netuší, co je to RPSN

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kde si půjčit? 60 procent dlužníků volí internet. Chtějí peníze hlavně rychle a podmínky příliš neřeší. A ještě něco, reklama na půjčky u dlužníků prý nehraje roli...

Společnost M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky finančních institucí, tvrdí, že televizní spoty a reklama nabízející úvěry ovlivňují jen 9 procent neplatičů. Ale pozor, neplést se zájemnci o úvěr, jedná se o ty, kteří jsou už tak zadluženi až po uši a hledají další půjčku.

Z průzkumu vyplynulo, že dlužníci dávají přednost úvěrům nezajištěným zástavou nebo ručitelem. Velkou roli hrál také čas, za který měli peníze k dispozici. Naopak místo sídla poskytovatele vnímali dlužníci jako nepodstatné.

Respondentni shodně tvrdili, že sledovali výši úrokové sazby. A polovina dotázaných potvrdila, že si byli vědomi, že výrazně přeplatí vypůjčenou částku. Čtyři pětiny dotazovaných dlužníků ovšem neuměli odpovědět, co je RPSN, nebo o kolik procent půjčku přeplatí.

Výše uvedené bohužel potvrzuje smutný trend – nejdražší půjčky jsou půjčky pro chudé, kteří jsou buď ve finanční tísni, neřeší důsledky svého jednání, nebo jim prostě nikdo jiný, než lichvář, nepůjčí.

Dle serveru mapaexekuci.cz se počet osob v exekuci blíží hranici 900 tisíc. Počet osob se třemi a více exekucemi se přibližuje hranici půl milionu. Vymáhaná jistina činí 239 mld. korun. 

Mzdová kalkulačka