Zaměstnanci v exekuci komplikují firmám existenci | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zaměstnanci v exekuci jsou pro zaměstnavatele černou můrou. Stát chystá úlevy

Zaměstnanci v exekuci jsou pro zaměstnavatele černou můrou. Stát chystá úlevy
Ilustrační snímek
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Romana Rybová

V poslední době se ozývá řada firem, že jsou pro ně poměrně velkou zátěží zaměstnanci v exekuci. Zaměstnávání těchto lidí pro ně znamená papírování navíc, a je podle nich docela těžké motivovat dlužníky například k práci přesčas, protože samozřejmě o tyto peníze navíc dlužník stejně přijde.

Firmy se ale nejspíš mohou těšit na úlevu. Možná jim bude finančně vypomáhat stát. Zaměstnavatelé by mohli dostávat finanční částku jako kompenzaci za zvýšené náklady za administrativu. Ministerstvo spravedlnosti zvažuje i zvýhodnění pracujících dlužníků. Informovala o tom Ekonomika ČT24.

Zjednodušením by mohlo být i to, že o osobu, na kterou je uvaleno více exekucí, by se mohl starat pouze jeden exekutor. Tím by se také snížily náklady na vymáhání. Dlužníkovi bude přidělen teritoriální exekutor. Jednoduše řečeno ten, který mu je nejblíže.

Počet exekucí klesl. Stále jich jsou ale stovky tisíc

V České republice nezvládá své dluhy platit 6 % lidí. Na severu Čech je v exekuci více než 12 % lidí. A právě pro tyto lidi je snazší být na sociálních dávkách, protože ty jim exekutorem nemohou být odebrány. Jde tedy o začarovaný kruh. Proto ministerstvo spravedlnosti plánuje „odměnu“ pro dlužníky, kteří budou pracovat, v podobě jistého omezení přístupu k jejich penězům.

Plánujete sjednocení půjček? Čtěte, jak se dá ušetřit a na co si dát pozor

 

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka