Česko vs. Gruzie: Podívejte se na ekonomické srovnání zemí před zápasem na Euro 2024

Srovnání Gruzie vs Česko

Srovnání Gruzie vs Česko Zdroj: Grafika e15

Fotbalový šampionát Euro 2024 pokračuje zápasem skupiny F, v němž změří síly Česko a Gruzie. Kdo hraje fotbal lépe, se dozvíme na hřišti. Jak vychází ekonomické srovnání Česka a Gruzie? Naše grafika zohledňuje ukazatele jako inflace, HDP nebo nezaměstnanost. Česko a Gruzie změří síly ve fotbalovém zápase na Euro 2024, který se hraje v Hamburku v sobotu od 15.00.

Česko vs. Gruzie: Jak si stojí ekonomika?

Hrubý domácí produkt (HDP)

Hrubý domácí produkt je celková hodnota všech statků a služeb vyprodukovaných v zemi za určité období, obvykle za rok. HDP se používá k měření ekonomické výkonnosti země a zahrnuje spotřebu domácností, investice, vládní výdaje a čistý export (export minus import).

V přepočtu na americké dolary má Česko v roce 2024 vyšší HDP na obyvatele než Gruzie (50 474 USD oproti 25 248 USD) i vyšší celkový HDP (331 miliard USD oproti 30 miliardám USD) za loňský rok. Tyto ukazatele svědčí o výrazně vyšší ekonomické výkonnosti Česka.

Nicméně HDP v prvním čtvrtletí 2024 v Česku vzrostl jen o 0,5 procenta. To je podstatně méně než v Gruzii, kde růst v prvním kvartálu 2024 činil 7,8 procenta. Vyšší růst HDP indikuje, že Gruzie se aktuálně ekonomicky rozvíjí rychleji než Česko.

Nezaměstnanost

Jak je na tom Česko a Gruzie v kontextu pracovního trhu? Míra nezaměstnanosti v Česku činí 3,7 procenta, což je výrazně méně než v Gruzii, kde dosahuje 14 procent. Nižší nezaměstnanost v Česku naznačuje lepší situaci na trhu práce.

Inflace

Meziroční inflace v Česku v květnu 2024 činila 2,6 procenta, zatímco v Gruzii pouhá dvě procenta. Ze srovnání míry inflace vyplývá, že květnové ceny meziročně stouply o něco více v Česku než v Gruzii.

Index lidského rozvoje (HDI)

Z hlediska lidského rozvoje je na tom Česko lépe než Gruzie. HDI je geometrický průměr normalizovaných indexů pro každou ze tří následujících dimenzí:

  • zdravý a dlouhý život
  • přístup ke vzdělání
  • životní standard

Výsledná hodnota se pohybuje mezi 0 a 1. Na základě této hodnoty jsou státy v rámci HDI řazeny do jednoho ze čtyř stupňů rozvoje. HDI tedy slouží jako ukazatel životní úrovně a celkové vyspělosti státu. Čtyři HDI stupně mají následující hodnoty:

  • Nízký lidský rozvoj: 0–0,55
  • Střední lidský rozvoj: 0,55–0,69
  • Vysoký lidský rozvoj: 0,7–0,79
  • Velmi vysoký lidský rozvoj: 0,8–1

Česko bylo v roce 2022 na 32. místě rozvoje v rámci HDI s hodnotou 0,895. Gruzie následuje za ním na 60. pozici s hodnotou 0,814. Obě země tak patří ke státům s velmi vysokým lidským rozvojem v rámci indexu.

EURO 2024 na iSport.cz

Fotbal na šampionátu EURO 2024 sledujte na stránkách isport.cz: