Ceny pohonných hmot v Česku se za týden téměř nezměnily | E15.cz

Ceny pohonných hmot v Česku se za týden téměř nezměnily

benzin
benzin
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny pohonných hmot v Česku se tento týden téměř nezměnily. Benzin od minulé středy podražil o haléř na 30,20 koruny za litr, cena nafty zůstala na 28,81 korunách za litr. Od konce prázdnin přitom ceny rostly, týdně zdražovaly o desítky haléřů. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Podle analytiků je současné zbrzdění růstu cen pouze dočasné. „V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen pohonných hmot o pět až deset haléřů. Cena ropy Brent pomalu stoupá, což udržuje ceny benzinu a nafty na komoditní burze v Rotterdamu na zvýšené úrovni,“ řekl ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda doplnil, že růst cen u tuzemských pump bude zatím pozvolný. „Klíčovým důvodem současného růstu je sílící globální poptávka po ropě, která odráží ekonomický růst významných celků, jako je eurozóna nebo Spojené státy. Tato sílící poptávka přitom čelí limitované celosvětové nabídce,“ uvedl. „Klíčoví ropní těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem totiž dodržují svoji květnovou dohodu na omezení těžby ropy a navíc signalizují, že ji budou ochotni prodloužit i za březen příštího roku, do kdy zatím platí,“ dodal.

Nejdražší zůstávají pohonné hmoty v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě i po zlevnění v průměru 30,84 koruny. Za méně než třicet korun ho řidiči kupují už jen v Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém a Ústeckém kraji. Nafta je v metropoli za průměrných 29,69 koruny za litr.

Nejlevnější Natural 95 natankují řidiči na jihu Čech a v Libereckém kraji, kde se za litr platí v průměru shodných 29,86 koruny. Nejnižší ceny nafty jsou pak v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, a to průměrně 28,29 koruny za litr.

Ceny u čerpacích stanic v létě klesaly, výjimkou byl pouze začátek srpna. Natural 95 by v polovině prázdnin za 29,50 koruny za litr a nafta za 28,36 koruny za litr.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka