Cestovat vlakem na jednu jízdenku budeme už příští rok | E15.cz

Cestovat vlakem na jednu jízdenku budeme už příští rok

Aleš Pospíšil

Jednotný systém národního tarifu má stát přes čtvrt miliardy. Se spuštěním se počítá na konci roku 2020.

Sněmovna schválila novelu zákona o dráhách. Její součástí je také zavedení systému jednotného tarifu jízdenek na železnici. Systém je založen na tom, že kdokoli z dopravců bude schopen prodat jednu jízdenku „OneTicket“ a na základě skutečně použitého spoje se spravedlivě rozúčtují podíly na přepravách jednotlivým dopravcům.

Se spuštěním systému se počítá v prosinci příštího roku. Novelu zákona ještě projednají senátoři.

V současné době si musejí cestující v případě přestupů mezi spoji různých dopravců kupovat více jízdenek. Systém jednotného tarifu by měl cestování výrazně zjednodušit. Cestující si zkrátka zakoupí jednu jízdenku a bude moci jednoduše nasednout do toho vlaku, který pojede první, bez ohledu na dopravce“, říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Systém jednotného tarifu spočívá v tom, že dopravci budou muset uznávat cenu danou národním tarifem, zároveň budou moci nabízet i cenu jinou, a to například u jízdenek, které nebudou platit u jiného dopravce. Komerční ceny nebudou omezeny nad rámec cenové regulace.

Vybudování a pětileté provozování systému jednotného tarifu by mělo stát 254 milionů korun. Z toho náklady na vybudování systému představují částku ve výši 109 milionů. Systém budou využívat všichni dopravci, kteří jezdí na základě objednávek státu a krajů, otevřen bude i pro komerční dopravní služby.

 

Mzdová kalkulačka