Čtveřici největších bank loni stoupl čistý zisk na 62 miliard

Česká spořitelna

Česká spořitelna Zdroj: Profimedia.cz

Centrála ČSOB Pojišťovny v Pardubicích.
Richee
Vývoj celkových zisků tuzemských bank
4
Fotogalerie

Tuzemské banky za sebou mají další úspěšný rok. Celkový zisk čtveřice největších bank působících na českém trhu za loňský rok vzrostl o 7,1 miliardy na 62,2 miliardy korun. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnily ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank ČR a SR. Pokračoval zájem o úvěry a jejich objem navzdory poklesu počtu hypoték rostl.

Skupina ČSOB vykázala čistý zisk 19,7 miliardy, Komerční banka 14,9 miliardy a UniCredit Bank ČR a SR 9,9 miliardy korun. Jako poslední dnes oznámila výsledky Česká spořitelna, které loni stoupl čistý zisk o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun.

Skupině ČSOB se zvýšil zisk mimo jiné díky vyššímu čistému úrokovému výnosu. Vykázala také jednorázový výnos 2,1 miliardy korun plynoucí z přecenění 55procentního podílu ve stavební spořitelně ČMSS. Objem půjčených peněz loni vzrostl o pět procent na téměř 781 miliard, na druhé straně se jí zvýšil i objem vkladů o tři procenta na téměř 960 miliard.

Komerční bance loni vzrostly celkové výnosy o 1,1 procenta na 32,6 miliardy korun. Důvodem byly vyšší čisté úrokové výnosy, které vzrostly meziročně na 23,6 miliardy korun díky nárůstu objemu úvěrů a vkladů.

Spořitelně čistý úrokový výnos loni stoupl meziročně o 8,8 procenta na 30,3 miliardy korun. "Růst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou během let 2018 a 2019," uvedla dnes spořitelna. Rakouské bankovní skupině Erste Group, která spořitelnu vlastní, čistý zisk loni klesl o 18 procent na 1,47 miliardy eur. Provozní zisk ale stoupl, jelikož skupina těžila z dynamického vývoje na středoevropském trhu.

V UniCredit Bank vzrostl objem vkladů meziročně o 12 procent na 409 miliard korun. Objem poskytnutých úvěrů stoupl o osm procent na 436 miliard korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí se meziročně zvýšily na 3,9 miliardy korun, čisté úrokové výnosy se zvýšily na 14,3 miliardy korun.

Zisky rostly i většině ostatních bank s výjimkou Monety. Moneta Money Bank loni klesl konsolidovaný čistý zisk o 4,3 procenta na čtyři miliardy korun. Její běžná ziskovost, neboli ziskovost očištěná o jednorázové vlivy, však loni vzrostla o 13,4 procenta. Zato Air Bank vykázala loni rekordní čistý zisk 1,5 miliardy korun, což je meziroční nárůst o sedm procent. Raiffeisenbank loni stoupl čistý zisk meziročně o čtvrtinu na 4,2 miliardy korun.

Objem i počet poskytnutých hypoték loni klesl. Banky poskytly lidem 75.500 hypotečních úvěrů za 175,6 miliardy korun. Proti předchozímu roku to bylo o 21.700 hypoték a 35 miliard korun méně. Hypoteční trh se podle odborníků loni vyrovnával s přísnější regulací České národní banky a zaznamenal nejhorší výsledky za pět let.

V letošním roce má začít fungovat Národní rozvojový fond. Jeho zřízení navrhl loni premiér Andrej Babiš (ANO) místo sektorového zdanění bank, které prosazovala ČSSD. Fond se má zaměřit na financování projektů v infrastruktuře a banky by do něj měly vložit sedm miliard korun.

Banky byly v minulosti kritizovány za to, že velkou část svých zisků posílají svým zahraničním vlastníkům. Pětice největších bank působících v ČR loni poslala na dividendách do zahraničí zhruba 34 miliard korun. Sociální demokracie navrhovala pro banky s aktivy většími než 300 miliard korun roční sektorovou daň 0,3 procenta objemu aktiv.