Čtveřici největších bank loni stoupl čistý zisk na 62 miliard | e15.cz

Čtveřici největších bank loni stoupl čistý zisk na 62 miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tuzemské banky za sebou mají další úspěšný rok. Celkový zisk čtveřice největších bank působících na českém trhu za loňský rok vzrostl o 7,1 miliardy na 62,2 miliardy korun. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnily ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank ČR a SR. Pokračoval zájem o úvěry a jejich objem navzdory poklesu počtu hypoték rostl.

Skupina ČSOB vykázala čistý zisk 19,7 miliardy, Komerční banka 14,9 miliardy a UniCredit Bank ČR a SR 9,9 miliardy korun. Jako poslední dnes oznámila výsledky Česká spořitelna, které loni stoupl čistý zisk o 15,5 procenta na 17,7 miliardy korun.

Skupině ČSOB se zvýšil zisk mimo jiné díky vyššímu čistému úrokovému výnosu. Vykázala také jednorázový výnos 2,1 miliardy korun plynoucí z přecenění 55procentního podílu ve stavební spořitelně ČMSS. Objem půjčených peněz loni vzrostl o pět procent na téměř 781 miliard, na druhé straně se jí zvýšil i objem vkladů o tři procenta na téměř 960 miliard.

Komerční bance loni vzrostly celkové výnosy o 1,1 procenta na 32,6 miliardy korun. Důvodem byly vyšší čisté úrokové výnosy, které vzrostly meziročně na 23,6 miliardy korun díky nárůstu objemu úvěrů a vkladů.

Spořitelně čistý úrokový výnos loni stoupl meziročně o 8,8 procenta na 30,3 miliardy korun. "Růst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou během let 2018 a 2019," uvedla dnes spořitelna. Rakouské bankovní skupině Erste Group, která spořitelnu vlastní, čistý zisk loni klesl o 18 procent na 1,47 miliardy eur. Provozní zisk ale stoupl, jelikož skupina těžila z dynamického vývoje na středoevropském trhu.

V UniCredit Bank vzrostl objem vkladů meziročně o 12 procent na 409 miliard korun. Objem poskytnutých úvěrů stoupl o osm procent na 436 miliard korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí se meziročně zvýšily na 3,9 miliardy korun, čisté úrokové výnosy se zvýšily na 14,3 miliardy korun.

Zisky rostly i většině ostatních bank s výjimkou Monety. Moneta Money Bank loni klesl konsolidovaný čistý zisk o 4,3 procenta na čtyři miliardy korun. Její běžná ziskovost, neboli ziskovost očištěná o jednorázové vlivy, však loni vzrostla o 13,4 procenta. Zato Air Bank vykázala loni rekordní čistý zisk 1,5 miliardy korun, což je meziroční nárůst o sedm procent. Raiffeisenbank loni stoupl čistý zisk meziročně o čtvrtinu na 4,2 miliardy korun.

Objem i počet poskytnutých hypoték loni klesl. Banky poskytly lidem 75.500 hypotečních úvěrů za 175,6 miliardy korun. Proti předchozímu roku to bylo o 21.700 hypoték a 35 miliard korun méně. Hypoteční trh se podle odborníků loni vyrovnával s přísnější regulací České národní banky a zaznamenal nejhorší výsledky za pět let.

V letošním roce má začít fungovat Národní rozvojový fond. Jeho zřízení navrhl loni premiér Andrej Babiš (ANO) místo sektorového zdanění bank, které prosazovala ČSSD. Fond se má zaměřit na financování projektů v infrastruktuře a banky by do něj měly vložit sedm miliard korun.

Banky byly v minulosti kritizovány za to, že velkou část svých zisků posílají svým zahraničním vlastníkům. Pětice největších bank působících v ČR loni poslala na dividendách do zahraničí zhruba 34 miliard korun. Sociální demokracie navrhovala pro banky s aktivy většími než 300 miliard korun roční sektorovou daň 0,3 procenta objemu aktiv.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka