Na zdravotní péči si stále více přispíváme z vlastního | E15.cz

Na zdravotní péči si stále více přispíváme z vlastního

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Náklady na zdravotnictví jsou každým rokem větší a tím pádem výnosy z veřejného pojištění už nestačí na jejich pokrytí. Z toho plyne, že musíme stále více platit ze svých kapes.

V roce 2010 jsme průměrně ročně dali za zdravotní péči 4100 korun na osobu, o pět let později to bylo 4 700 korun. Na zdravotní péči jsme se tedy podíleli čtrnácti procenty. Velice podobné to měli v Německu a Nizozemsku. Ale například na Kypru si platí polovinu veškerých těchto výdajů. Nejméně si za zdravotní péči připlatí ve Francii. Podílí se sedmi procenty. Údaje zveřejnil měsíčník Českého statistického úřadu Statistika&My.

Čtvrtinu výdajů jsme nechali u zubaře

V roce 2015 jsme za zdravotní péči utratili 50 mld. korun. Platili jsme si především léky. Ať už šlo o doplatky na lécích nebo léky volně prodejné. Dohromady to bylo 22,8 mld. korun.

Celých 9 mld. korun padlo za zubařskou péči. Je třeba myslet na to, že pokud navštěvujete zubaře, který nemá uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, platíte si úplně za všechno. Z oněch 50 mld. korun bylo 7,1 mld. korun vynaloženo za léčebnou a rehabilitační péči. Zde jsou zahrnuty i regulační poplatky za pohotovost, poplatky za různá potvrzení či vstupní vyšetření do zaměstnání u obvodního lékaře, platby za nadstandardní výkony, materiál, kosmetické operace, atd.

Změny v regulačních poplatcích

„V souladu se zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů, kterým se změnil zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, platili pacienti od počátku roku 2008 zdravotnickým zařízením čtyři druhy regulačních poplatků. Ty prošly v průběhu let významnými změnami. V roce 2015, kdy zůstal v platnosti pouze devadesátikorunový regulační poplatek za využití lékařské a zubní pohotovosti, vydaly české domácnosti za tyto poplatky 192 mil. Kč. Mezi nejčastějšími důvody, proč lidé navštívili pohotovosti, byla poranění, dále pak otravy a popáleniny, nemoci dýchacích cest a onemocnění trávicí soustavy,“ uvádí Statistika&My.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka