Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, loni klesl na 6,4 procenta | E15.cz

Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, loni klesl na 6,4 procenta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Schopnost Čechů splácet závazky se loni dále zlepšila. Na konci roku 2019 mělo dluhy po splatnosti 6,4 procenta dospělých, zatímco na konci roku 2018 to bylo 7,14 procenta. Informovalo o tom sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků

V negativním registru fyzických osob Solus bylo ke konci loňského zapsáno 567 000 osob s dluhem po splatnosti, což je o 53 000 osob méně než o rok dříve. Dlužná částka po splatnosti klesla meziročně o dvě miliardy Kč na 47 miliard korun.

"Skutečnost, že máme meziročně v negativním registru o 50 000 osob s dluhem po splatnosti méně, je skvělou zprávou. Znamená to, že řada z těchto osob nemusí kvůli neschopnosti uhradit dluh čelit exekuci nebo osobnímu bankrotu, a tyto nesplácené dluhy nemusí v ceně služby platit jiní klienti našich členských společností," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

Svůj závazek po splatnosti zapsaný v registru fyzických osob nebo jeho část uhradilo v roce 2019 více než 229 000 osob. Celková suma uhrazených závazků po splatnosti v registru přesáhla 4,9 miliardy korun.

Do registru fyzických osob Solus mohou nahlížet pouze členské společnosti sdružení, a to pouze v případě, že mají zákonem daný důvod. Tím je zejména snaha o prověření bonity a úvěrové historie klienta předtím, než mu umožní čerpat novou službu s odloženou splatností.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka