Živly řádily letos více než před rokem. Pojišťovny hlásí dvojnásobný nárůst škod | E15.cz

Živly řádily letos více než před rokem. Pojišťovny hlásí dvojnásobný nárůst škod

Vichřice vyvrátila i mohutné stromy
Vichřice vyvrátila i mohutné stromy
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Živly řádily v letošním roce více než před rokem. Pojišťovny zaznamenaly dvojnásobný nárůst živelních škod. Nejvíce jich způsobily vichřice a krupobití. Výsledkem letošních kalamit jsou tak desetitisíce zdevastovaných střešních krytin, spadlých stromů na domy, auta a kůlny, popadaných plotů a rozbitých skleníků.

Živly za tři čtvrtletí roku poškodily přes 13 000 klientů pojišťovny Allianz, jejichž škoda vyšplhala na 538 milionů korun. Nejčastější příčinou těchto pojistných událostí letošního roku byly vichřice a kroupy, které mají více než 60procentní podíl na letošních kalamitách. Začalo to vichřicí Eberhard, který odnesl nebo poničil nejednu střechu či vozidlo, a pokračovalo řadou lokálních bouřek, které doprovázelo silné krupobití, řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

"Letošní rok byl zatím poznamenán zejména intenzivním bouřkovým počasím se silným krupobitím, které v létě zasáhlo i republiku. Ve srovnání s loňskem evidujeme téměř dvojnásobný počet živelních škod," uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Za tři čtvrtletí klienti ČP nahlásili více než 35 000 škod za téměř 1,6 miliardy korun. Škodila nejvíce vichřice s 13 200 škodami za 300 milionů korun. Za tři čtvrtletí loni klienti nahlásili 18 000 škod za 1,2 miliardy korun.

Kooperativa letos zaznamenala 28 000 škod za 1,2 miliardy korun. Před rokem jich registrovala 17 800 za 831 milionů korun. Nejvíce je škod v tomto roce z vichřice, celkem 9520 za 260 milionů korun, následuje úder blesku, který škodil v 3842 případech za 58,8 milionu korun. Největší nárůst byl u krupobití, kde pojišťovna letos řešila 3165 škod za 257 milionů korun.

V České podnikatelské pojišťovně (ČPP) počet škod způsobených přírodními kalamitami za první tři čtvrtletí vzrostl meziročně na více než dvojnásobek. ČPP řešila 5500 pojistných událostí způsobených přírodními živly s celkovou škodou 188 milionů korun, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku třikrát více. Téměř 31 procent škod měla na svědomí vichřice Eberhard, dalších 30 procent škod pak červnové a červencové bouřky s vichřicemi, přívalovými dešti a krupobitím, upozornila mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

"Letošní rok je z pohledu pojišťovny zcela přesvědčivě rokem živelních událostí. Zatímco za devět měsíců roku 2018 jsme řešili 3300 pojistných událostí způsobených živly, v letošním roce to je více než dvojnásobek, 6800 škod," doplnil mluvčí Generali Jan Marek. Zatímco loni za tři čtvrtletí živly způsobily škody za 283 milionů korun, do konce letošního třetího kvartálu šlo už o 360 milionů korun. Je tedy zřejmé, že klienti čelili spíše událostem menšího rozsahu, dodal.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka