Během prázdnin může nastat propouštění | E15.cz

Během prázdnin může nastat propouštění

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

České firmy více méně velké propouštění nechystají, mohlo by ale nastat během prázdnin. Zatím ale některé firmy zvažují, že by doplnily počty zaměstnanců na stav před koronakrizí. Vyplynulo to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.

Téměř 70 procent zaměstnavatelů vidí situaci s propouštěním pozitivně. Nemusí výrazně snižovat stavy. Asi čtvrtina firem čeká snižování stavu zaměstnanců o 1 až 5 procent. Asi každá dvacátá společnost plánuje redukovat počet zaměstnanců o 5 až 10 procent.

„Je patrné, že firmy jsou v různé situaci a podle toho i reagují. Některé z nich omezení související s pandemií zasáhla výrazně, jiné minimálně a u části dokonce došlo k rozvoji jejich byznysu. Záleželo na oboru podnikání, místě působnosti, velikosti a samozřejmě i na tom, jak dalece pokročily v digitalizaci,“ říká Jana Vávrová, projektová manažerka v Grafton Recruitment.

Jaká bude budoucnost

53 procent oslovených společností předpokládá, že ani v budoucí době nebude muset snižovat počty kmenových pracovníků. 27 procent se bojí, že tato situace nejspíš nastane. Pětina organizací si už je jistá, že k tomuto kroku bude muset přistoupit. Třetina už má vypracovaný konkrétní plán řešení. Dvě třetiny hledají možnosti, jak zachovat co nejvyšší počet pracovníků a zvýšit jejich flexibilitu.

V součtu nadpoloviční většina oslovených firem v Česku plánuje doplnit stavy zaměstnanců ještě letos. Naproti tomu 23 procent firem předpokládá, že počty zaměstnanců na stav před koronakrizí doplní až v roce 2021 a 21 procent se dokonce domnívá, že se tak nestane již nikdy.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka