Češi jsou z multibankingu zatím rozpačití. Banky pracují na propojení aplikací | E15.cz

Češi jsou z multibankingu zatím rozpačití. Banky pracují na propojení aplikací

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Multibankovní aplikace – slovní spojení, které se poslední rok skloňuje čím dál častěji. Souvisí se směrnicí PSD2, na základě které je k účtům umožněn přístup třetím stranám. Realitou je pak ovládání více účtů vedených u více bank prostřednictvím jedné aplikace na mobilním zařízení. Některé banky aplikace v určité fázi již nabídly, jiné se chystají.

Banky se potýkají s vývojem samotným a také s mnohdy ne úplně vřelým přijetím multibankingu. Aktuální průzkum Equa bank dokonce ukázal, že každý druhý Čech se k možnosti využívat tzv. multibankovní mobilní aplikace staví negativně. Pouze třetina Čechů se jejich využívání nebrání. Dalších 9 procent respondentů na to nemá jasný názor a neví, zda by takovou aplikaci využilo.

„Průzkum ukázal, že hlavní důvodem nezájmu o využívání multibankovních aplikací je především jejich nepotřebnost a obava z úniku dat. Každý druhý dotazovaný tvrdí, že o tuto aplikaci nemá zájem, protože ji nepotřebuje, třetina respondentů se pak bojí úniku osobních dat,“ komentuje výsledky průzkumu Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu retailového bankovnictví Equa bank.

Podle analytika společnosti Broker Trust Dušana Šídla se tím i potvrzuje že, co se financí týká, jsou Češi stále poměrně konzervativní a potřebují delší dobu, než přijdou technickým vymoženostem na chuť. „Když se tak stane, dokážou být ale jejich zapálenými uživateli, což dokládají například bezkontaktní platební karty, jejichž využívání se těší značné oblibě. Není proto vyloučené, že i aplikace umožňující multibanking a další chytré finanční nástroje budou na českém trhu potřebovat jen o něco více času, než je začne používat početnější část klientů. Zatím ale převládají spíše obavy z neznámého,“ míní analytik.

Banky na tom nejsou stejně

Například Banka Creditas byla připravena od 13. ledna tohoto roku, tedy od začátku účinnosti směrnice PSD2. Současně si klienti banky mohli ve svém internetovém bankovnictví zobrazit zůstatky a transakční historii některých dalších českých bank. V říjnu pak Creditas spustila aplikaci Richee. „Aktuálně lze do naší aplikace napojit účty u Creditas, České spořitelny, Equa bank, Fio banky a Air Bank,“ informuje Kamil Rataj, člen představenstva Banky Creditas zodpovědný za IT.

To ČSOB plánuje službu nabídnout na začátku prosince. „V těchto dnech chystáme především spuštění služby Multibanking a následně napojování dalších bank v závislosti na jejich připravenosti, říká za ČSOB Benjamin Fistein, Change Manager, který je zodpovědný za oblast Multibanking.

Každopádně nesoulad v připravenosti jednotlivých bank může hrát svou roli i v absenci smyslu jejich aplikací, resp. z toho plynoucího nezájmu ze strany klientů. „Takzvaný multibanking jsme plánovali klientům nabídnout už na začátku letošního roku, hned jak to nová směrnice PSD2 umožnila. Naším cílem bylo napojit se hlavně na velké banky, ze kterých k nám přichází nejvíce klientů, a kde tedy může mít také nejvíce našich klientů svůj záložní účet. V takovém případě by nová služba měla pro klienty smysluplné využití,“ uvádí Jana Karasová, tisková mluvčí Air Bank.

Testování

„V průběhu času se ukázalo, že ne všechny banky jsou na takové napojení tak rychle připraveny. Multibanking vyžaduje interakci různých systémů od různých bank, a proto se stále objevuje hodně chyb, které je nejdříve potřeba vyřešit. Je to i pochopitelné, protože se jedná o zcela nový projekt, který je navíc pro všechny zúčastněné strany hodně technicky náročný. A proto zatím pokračujeme v pilotním testování. Jednoduše nechceme teď spustit službu, o které víme, že nefunguje tak, jak by měla,“ dodává Karasová.

Ve finální fázi interního testování multibankovní platformy v rámci digitálního bankovnictví George je i Česká spořitelna. „V průběhu prosince umožníme testování vybrané skupině klientů. V první fázi si budou moci klienti v rámci George multibankingu zobrazit informace o svých účtech zhruba u osmi českých bank, posléze budou moci přímo z George své účty u jiných bank ovládat. V roce 2019 nabídneme George multibanking v ostrém provozu všem klientům, ale již nyní jsme spustili v rámci George a na webu portál pro správu třetích stran), kde klienti přehledně vidí, kterým třetím stranám a v jakém rozsahu umožnili propojení se svými účty ve Spořitelně,“ uvádí Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

A současně potvrzuje zatím nevalný zájem. „Řada klientů České spořitelny má sice účet i u konkurenčních bank, ovšem více než 80 procent z nich využívá pouze internetové bankovnictví České spořitelny. Předpokládáme proto, že multibanking v tuto chvíli využije pouze malá skupina našich klientů,“ říká Hrubý.

Obliba teprve poroste. Možná

Klíčový je tak nyní rozvoj služby samotné a propojování jednotlivých bank. Například pro Creditas je prioritou přidávání dalších funkcí, jako je možnost uložení účtenek k transakcím, správa nastavení Richee karty či nastavení a sledování rozpočtů. „Vedle rozšíření funkčností aplikace připravujeme také zjednodušení registračního procesu tak, aby si Richeeho mohl vyzkoušet úplně každý,“ slibuje Rataj.

Moneta Money Bank nyní umožňuje svým klientům vidět zůstatky na svých běžných účtech u jiných bank. „Smart Banka ve verzi pro Android toto umožňuje pro Air Bank, Creditas, Českou spořitelnu, ČSOB, Fio a mBank. V případě Smart Banky pro iOS jde o Air Bank, Creditas, Českou spořitelnu a Fio,“ uvádí Jakub Švestka, tiskový mluvčí Monety. Do budoucna banka plánuje přidávat další tuzemské banky a vedle kontroly zůstatku nabídnout i možnost zadat platební příkaz či zobrazit historii transakcí.

Dle bank tak obliba poroste v souvislosti s funkčností. „Zájem klientů o multibanking je tak v tuto chvíli v začátcích. Očekáváme, že poroste s tím, jak se bude rozšiřovat počet napojených bank a nabídka další služeb, tedy například možnost zadání platebního příkazu a zobrazení historie transakcí,“ uzavírá Jakub Švestka.

5 aplikací, díky kterým vás už rozmary počasí nepřekvapí. Více zde >>>

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka