Finanční správa začíná vyplácet příspěvky dohodářům | e15.cz

Finanční správa začíná vyplácet příspěvky dohodářům

.
.
• 
ZDROJ: Aneta Chmelařová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Finanční správa dnes začne vyplácet příspěvky, tzv. kompenzační bonus, zaměstnancům pracujícím na dohodu, kteří byli postižení dopady pandemie koronaviru. Účinnosti totiž nabyl příslušný zákon. O podporu mohou tzv. dohodáři žádat do 30. listopadu. Vyplývá to z informací na webu finanční správy.

Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června, pokud poslední půlrok před začátkem koronavirové epidemie pracovali aspoň čtyři měsíce a odváděli nemocenské pojištění. Žádost je možné podat na finanční úřad e-mailem, datovou schránkou, prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), prostřednictvím poštovních služeb nebo osobně.

Správa zároveň upozornila, že vyřizování žádostí nebude tak rychlé, jako tomu bylo v případě osob samostatně výdělečně činných a společníků malých s. r. o. "Důvodem je skutečnost, že zákon stanovuje řadu podmínek pro splnění nároku na výplatu bonusu, které musí pracovníci finančních úřadů důkladně prověřit," uvedla správa.

OSVČ i společníci malých firem mohou do dneška žádat o příspěvek už jen za druhé období po 30. dubnu do 8. června. Žádosti v prvním období od 12. března do 30. dubna finanční správa přijímala do 29. června. Příspěvek v prvním i druhém období činí 500 korun denně. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka