Porostou mzdy i letos? Mírně | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Porostou mzdy i letos? Mírně

Romana Rybová

Mzdy se budou zvyšovat i během letošního roku, už ne ale tak rapidně. Půjde spíše o vyrovnávání ohodnocení mezi jednotlivými zaměstnavateli. 

Nedostatek zaměstnanců by měl přetrvat. Proto se firmy budou zaměřovat na benefity pro své zaměstnance a talent management. Vyplynulo to ze šetření Grafton Recruitment mezi vybranými zaměstnavateli ze 14 regionů České republiky.

Rok 2017

V minulém roce byla velmi nízká nezaměstnanost. Díky tomu si zaměstnanci mohli vybírat pracovní pozice. Zaměstnavatelé se tak museli přizpůsobit a být pro případné uchazeče co nejzajímavější. I díky tomu rostly mzdy ve všech oborech. Firmy se také musely orientovat na zahraniční uchazeče.

Rok 2018

I v letošním roce by to mělo být podobné. Ze šetření Grafton Recruitment ale vyplynulo, že se dá očekávat větší počet kandidátů majících zájem o pohovor. Půjde ale spíše o to, aby si zaměstnanci zachovali svou cenu na trhu práce.

„Z tohoto důvodu se dá předpokládat snaha zaměstnavatelů srovnat mzdy s konkurencí v daném regionu a více investovat do loajality zaměstnanců,“ okomentovala Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment. Mzdy už ale neporostou skokově. Výjimkou by mohlo být Českobudějovicko. Zde totiž zaměstnavatelé bojují s trendem dojíždění Čechů do Rakouska a Německa. „I vzdálenost 100 km se Jihočechům vyplatí kvůli vyšší mzdě za hranicemi překonat,“ sdělila Jitka Součková.

Česko je atraktivní zemí pro práci, tvrdí studie

Největší nedostatek hlásí IT

Na Olomoucku a Královéhradecku se dá očekávat, že v IT segmentech bude další růst volných míst. Na úrovni až 10 procent. „Jisté řešení přináší možnost náboru pracovníků ze zahraničí, což však s sebou nese náročnější proces náboru, administrativní zátěž či nutnost zvládání jazykově-kulturních odlišností. Očekávat se dá ovšem i přetahovaní lidí od konkurence, které bylo běžné již v roce 2017,“ vysvětlila Jitka Součková. Nejvíce chybí programátoři.

Dále máme málo operátorů výroby, svářečů, seřizovačů, konstruktérů, elektromechaniků a elektroinženýrů. Naproti tomu administrativní pozice se obsazují bez problémů.

Podpora v nezaměstnanosti 2018: Je o něco vyšší

Na jednoho uchazeče tři pracovní místa

Aktuální statistiky ukazují, že na jednoho uchazeče připadají zhruba tři volná pracovní místa. „Pokud bychom však počítali i skupinu dlouhodobě nezaměstnaných, byl by poměr o něco málo jiný. Nicméně v tomto případě se často jedná o osoby, které o zaměstnání ani nemají zájem,“ říká Součková.

Podle Grafton Recruitment to nebudou mít zaměstnavatelé v letošním roce jednoduché, protože zaměstnanci si uvědomili svou cenu a stouplo jim sebevědomí. „Pokud firmy navíc začnou lépe pracovat s nabídkou zkrácených úvazků, budou z toho profitovat všichni – zaměstnanci i zaměstnavatelé,“ uzavírá Součková.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka