Průzkum: Chuť Čechů měnit zaměstnání je nejvyšší za pět let

Počítač

Počítač Zdroj: profimedia.cz

Češi se přestávají bát o práci, jejich chuť měnit zaměstnání je nejvyšší za uplynulých pět let. Až 23 procent lidí by chtělo změnit zaměstnání do jednoho měsíce, 45 procent pak do půl roku. Nejdůležitější motivací je stejně jako v loňském roce výdělek. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment mezi 1695 respondenty.

Mzda je nejen nejdůležitějším argumentem pro případný odchod ze stávajícího zaměstnání, ale i pro přijetí nové pracovní nabídky. Respondenti zmiňovali i touhu po kariérním posunu či potřebu změny. Důležitým a často zmiňovaným důvodem byla i skutečnost, že je současná práce nenaplňuje.

„I když se zaměstnavatelé snaží své lidi udržet a zajistit si jejich loajalitu růstem mezd či navyšováním nefinančních benefitů, velká konkurence nahrává tomu, že se zaměstnanci více než dřív poohlíží po novém místě,“ komentovala výsledky průzkumu marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková.

V uplynulém roce se podle průzkumu zvýšila mzda 53 procentům respondentů, větší polovině se také rostla hodnota benefitů. Jejich cenu však uchazeči vnímají níž, než ve skutečnosti je, protože celou řadu poskytovaných výhod již považují za standard. Typickým příkladem jsou stravenky. Benefity nemají příliš velkou váhu při zvažování akceptace pracovní nabídky. Daleko důležitější je mzda, vzdálenost bydliště od místa výkonu práce a na třetím místě pak typ smlouvy.

Také ochota Čechů přijímat zaměstnání na dobu určitou či přes agenturu je ovlivněna 'boomem' pracovního trhu a vyšším sebevědomím zaměstnanců, kteří ztratili obavy ze ztráty či nemožnosti nalézt práci. Smlouvu na dobu neurčitou považuje za důležitou zhruba polovina respondentů. Necelá třetina měla zkušenost s prací přes pracovní agenturu a 69 procent z nich bylo s touto formou pracovní smlouvy spokojeno.

V práci Čechy nejvíce motivuje výše mzdy, kolegové a smysluplná náplň práce. Za nejvíce demotivující faktor v zaměstnání pak respondenti označili kolegy, vedení společnosti a až na třetím místě nízkou mzdu. „Mezilidské vztahy na pracovišti a vedení, které je otevřené dialogu, se stávají velmi důležitými faktory spokojenosti zaměstnanců. Lidé již nechtějí chodit do práce jen za výdělkem, chtějí se tam cítit komfortně i po lidské stránce. U současných absolventů škol tato tendence ještě sílí,“ dodala Součková.