Více než třetina zákazníků, kteří si kupují ojeté auto, si jej pořídí na úvěr | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Více než třetina zákazníků, kteří si kupují ojeté auto, si jej pořídí na úvěr

Více než třetina zákazníků, kteří si kupují ojeté auto, si jej pořídí na úvěr
Autobazar - ilustační foto
• 
ZDROJ: E15

Romana Rybová

Cena ojetého auta pořizovaného tímto způsobem stoupla v posledních pěti letech skoro o polovinu, stejně jako výše splátky a také akontace. To vše vyplynulo z analýzy společnosti AAA Auto.

V průměru zákazníci této společnosti zaplatili za automobil pořizovaný na úvěr 265 732 korun. A to od začátku roku. V roce 2014 to bylo 178 306 korun.

„Na Slovensku je trend podobný, za stejné období vzrostla cena pořízené ojetiny z v přepočtu 175 na 240 tisíc korun. Důvodem je zvyšující se životní úroveň v obou zemích, ale také ekonomický kalkul. Lidé si raději pořídí automobil, na který by bez úvěru neměli, aby ušetřili na provozu a opravách. A také omezili ztrátu při pozdějším prodeji vozu,“ doplňuje generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti Aures Holdings, do které patří i síť autocenter AAA Auto, Karolína Topolová.

Roste i výše úvěru

S cenou auta pochopitelně roste i průměrná výše úvěrů. Ta za rok 2014 činila 130 128 korun na českém a 5 042 Euro na slovenském trhu, dle kurzu z poloviny roku 2014 přibližně 138 tisíc korun. Do konce února letošního roku oba údaje ovšem narostly na 196 376 korun respektive 7 260 Euro, tedy přibližně 186 tisíc korun.

Do dvou let nebude v Česku problém najít místo na dobití elektromobilu, tvrdí šéf Porsche ČR

V České republice tak tito lidé v průměru splácí 3 835 korun měsíčně. Na Slovensku to je 175 Euro. Výše akontace, tedy část pořizovací ceny placené přímo kupujícím, ve sledovaném období vzrostla téměř o polovinu. Úvěr zákazníci v průměru splácí pět a půl roku u starších aut a šest let u zánovních.

 

 

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka