Více než třetina zákazníků, kteří si kupují ojeté auto, si jej pořídí na úvěr | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Více než třetina zákazníků, kteří si kupují ojeté auto, si jej pořídí na úvěr

Více než třetina zákazníků, kteří si kupují ojeté auto, si jej pořídí na úvěr
Autobazar - ilustační foto
• 
ZDROJ: E15

Romana Rybová

Cena ojetého auta pořizovaného tímto způsobem stoupla v posledních pěti letech skoro o polovinu, stejně jako výše splátky a také akontace. To vše vyplynulo z analýzy společnosti AAA Auto.

V průměru zákazníci této společnosti zaplatili za automobil pořizovaný na úvěr 265 732 korun. A to od začátku roku. V roce 2014 to bylo 178 306 korun.

„Na Slovensku je trend podobný, za stejné období vzrostla cena pořízené ojetiny z v přepočtu 175 na 240 tisíc korun. Důvodem je zvyšující se životní úroveň v obou zemích, ale také ekonomický kalkul. Lidé si raději pořídí automobil, na který by bez úvěru neměli, aby ušetřili na provozu a opravách. A také omezili ztrátu při pozdějším prodeji vozu,“ doplňuje generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti Aures Holdings, do které patří i síť autocenter AAA Auto, Karolína Topolová.

Roste i výše úvěru

S cenou auta pochopitelně roste i průměrná výše úvěrů. Ta za rok 2014 činila 130 128 korun na českém a 5 042 Euro na slovenském trhu, dle kurzu z poloviny roku 2014 přibližně 138 tisíc korun. Do konce února letošního roku oba údaje ovšem narostly na 196 376 korun respektive 7 260 Euro, tedy přibližně 186 tisíc korun.

Do dvou let nebude v Česku problém najít místo na dobití elektromobilu, tvrdí šéf Porsche ČR

V České republice tak tito lidé v průměru splácí 3 835 korun měsíčně. Na Slovensku to je 175 Euro. Výše akontace, tedy část pořizovací ceny placené přímo kupujícím, ve sledovaném období vzrostla téměř o polovinu. Úvěr zákazníci v průměru splácí pět a půl roku u starších aut a šest let u zánovních.

 

 

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka