Vláda projedná prodloužení kompenzačního bonusu i na květen

Bankovky

Bankovky Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Ministerstvo financí prodlouží vyplácení kompenzačního bonusu až 1000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu zasažené vládními omezeními a dopady pandemie i za květen. 

Ministryně financí Alena Schillerová předloží návrh na prodloužení na čtvrteční jednání vlády. Ministryně to uvedla na twitteru. V současnosti finanční správa přijímá žádosti za únor, březen a duben. 

Kompenzační bonus vyplácí finanční správa na základě zákona, který zvýšil příspěvek z 500 na 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 korun denně. Bonus již není navázaný na nouzový stav a podpora je zaměřená na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Pro prodloužení bonusu již není nutné proti minulosti přijímat novelu zákona, vláda tak může učinit jen svým nařízením.

Do dneška finanční správa vyplatila u nového kompenzačního bonusu pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu 328 347 žádostí za osm miliard korun.