Zákoník práce nově umožňuje sdílená pracovní místa | E15.cz

Zákoník práce nově umožňuje sdílená pracovní místa

Zákoník práce nově umožňuje sdílená pracovní místa
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

Kamila Ondráčková

Vstoupit do diskuze
0

Zajímavou změnou od nového roku je i možnost zřízení sdíleného pracovního místa pro dva zaměstnance. Je to v podstatě reakce na větší flexibilitu zaměstnanců a možnost dosáhnout tak rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. 

Novela zákoníku práce účinná od 1. ledna 2021 umožňuje dvěma a více zaměstnancům se stejným druhem práce rozvrhnout pracovní dobu dle jejich vlastních potřeb a potřeb zaměstnavatele. V rámci pracovní doby bude dané pracovní místo vždy obsazeno alespoň jedním z nich. Vše je na základě písemné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, kterých se to týká.

„Jinými slovy zákoník práce nově umožní, aby zaměstnavatel vytvořil jedno pracovní místo, o které se v rozsahu pracovní smlouvou stanovených úvazků budou dělit dva a více zaměstnanců. Ti si po vzájemné dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu do směn tak, aby každý z nich na základě společného rozvrhu pracovní doby naplnil průměrnou týdenní pracovní dobu, nejdéle však ve čtyřtýdenním vyrovnávacím období,“ vysvětluje Miroslav Šperka, partner V4 Group.

Tento pracovní rozvrh je potřeba zaměstnavateli písemně předložit alespoň jeden týden předem, jinak rozvržení pracovní doby určí sám zaměstnavatel.

Uzavřenou dohodu o sdíleném pracovním místě lze vypovědět bez udání důvodu s 15denní výpovědní dobou.

Novelou zavedený institut sdíleného pracovního místa by měl zaměstnavateli umožnit efektivněji rozvrhnout pracovní doby nebo možnost vyjít vstříc zaměstnancům, kteří požadují zkrácenou pracovní dobu, ale rozvrh práce zaměstnavateli neumožňuje vytvořit pracovní místa se zkráceným pracovním úvazkem. Příkladem je provoz na směny. Teprve čas však ukáže nakolik bude tento nový institut v praxi skutečně využíván.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka