Ze zemí OECD platí Češi sedmé nejvyšší daně | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ze zemí OECD platí Češi sedmé nejvyšší daně

Ze zemí OECD platí Češi sedmé nejvyšší daně
V podnikatelské sféře vzrostl v roce 2010 medián hrubé měsíční mzdy meziročně o 2,3 procenta
• 

ČTK

Daňové zatížení mezd v České republice vloni činilo 43,7 procenta, proti předchozímu roku se tak zvýšilo o 0,38 procentního bodu. V rámci 36 členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo sedmé nejvyšší. Vyplývá to ze zprávy OECD.

Daňové zatížení mezd ukazuje, jaké procento z celkových mzdových nákladů tvoří daně z příjmu zaměstnanců a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Počítá se z průměrného příjmu svobodného a bezdětného zaměstnance.

Průměrné daňové zatížení mezd v celé OECD se loni naopak snížilo, a to o 0,16 procentního bodu na 36,1 procenta. Výrazný pokles zaznamenalo daňové zatížení mezd v Estonsku, ve Spojených státech, Maďarsku a Belgii, a to díky daňovým reformám, upozornila OECD.

Belgičané měli navzdory tomuto poklesu i nadále nejvyšší daňové zatížení v rámci OECD, státu ze své mzdy odvedli 52,7 procenta. Naopak nejnižší daňové zatížení bylo v Chile, kde činilo pouze sedm procent.

Výpočet čisté mzdy 2019: Kolik dostanete na účet a kolik necháte státu?

V rámci zemí visegrádské čtyřky bylo v loňském roce daňové zatížení mezd v České republice druhé nejvyšší po Maďarsku, kde činilo 45 procent. Na Slovensku činilo 41,7 procenta a v Polsku 35,8 procenta, vyplývá z údajů OECD.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka