Michal Horáček jako kandidát na prezidenta ve volbách 2018. Co vše ukrývá jeho životopis?

Michal Horáček

Michal Horáček Zdroj: Anna Vackova, E15

Pivo v podhradí. Projekt Blesk.cz, během kterého byl prezidentský kandidát Michal Horáček pod palbou otázek voličů u piva. V rámci prezidentské kampaně se všichni sešli v restauraci U Vejvodů v centru Prahy.
Pivo v podhradí. Projekt Blesk.cz, během kterého byl prezidentský kandidát Michal Horáček pod palbou otázek voličů u piva. V rámci prezidentské kampaně se všichni sešli v restauraci U Vejvodů v centru Prahy.
Pivo v podhradí. Projekt Blesk.cz, během kterého byl prezidentský kandidát Michal Horáček pod palbou otázek voličů u piva. V rámci prezidentské kampaně se všichni sešli v restauraci U Vejvodů v centru Prahy.
Michaela Horáčková byla hostem pořadu Blesk.cz Káva s první dámou
Michal Horáček
13
Fotogalerie

Od sázek a písní až na Hrad? Horáček byl vždy výraznou postavou, teď chce na symbolický vrchol. Známý je hlavně jako textař a zakladatel sázkové kanceláře Fortuna, patří mezi dlouho známé prezidentské kandidáty. Se sběrem podpisů začal již na jaře a nakonec jich odevzdal 86 tisíc, dlouho platil za hlavního vyzyvatele současného prezidenta Miloše Zemana. Předvolební průzkumy ale dávají o něco větší šanci Jiřímu Drahošovi. Tím spíše se o sobě snaží Horáček dávat vědět. Co od něj čekat? Napoví jeho kandidátský profil.

Prezidentské volby

O Horáčkově kandidatuře na prezidenta se spekulovalo již v období kolem 28. října 2016, kdy moderoval „alternativní oslavu státního svátku“ na pražském Staroměstském náměstí. Dlouhodobě se profiluje jako maximálně transparentní kandidát. Nahrává mu skutečnost, že na jeho transparentním účtu chybějí dary českých miliardářů a úspěšných podnikatelů.

Část z nich upřednostnila podporu Jiřího Drahoše. Multimilionář Horáček si kampaň financuje sám, považuje to za své plus a údajně nabízí úplnou nezávislost. Jako komunikační kanály využívá své profily na Twitteru a Facebooku.

Současně se vyjadřuje také k obavám z imigrace. Její odpůrce přirovnal k odpůrcům deště coby nevyhnutelného jevu. Českou společnost ale za rasistickou a xenofobní nepovažuje. K tématu se vyjádřil i ve svém programu. Nedávno se navíc přihlásil k odkazu sametové revoluce. Horáček se totiž ohradil protimu tomu, že na rozdíl od části ostatních prezidentských kandidátů nemohl vystoupit na pódiu v rámci Koncertu pro budoucnost, který se konal při oslavách 17. listopadu.

„Oni si asi myslí, že já hodnoty 17. listopadu neztělesňuju. Nevím, proč bych já, aktivní aktér revoluce a účastník všech jednání, měl být s listopadem spojován méně prezident než ti, kteří tam nebyli,“ reagoval Horáček.

Životopis

Rodina

Horáček se narodil 23. července 1952 v Praze. Z manželství s Rut Horáčkovou má syna Filipa a dceru Ruth. Ze současného manželství s o 26 let mladší Michaelou Horáčkovou Hořejší má dceru Julii (2011).

Vzdělání a kariéra

Od roku 1970 studoval na Fakultě sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy, kvůli falšování výjezdní doložky do USA byl ale vyloučen. Pracoval v dělnických profesích, v roce 1976 nastoupil do výrobního podniku Svazu invalidů META.

Podívejte se na rozhovor s Michalem Horáčkem:

Posléze se věnoval dostihům a sázkám a provozování sázek na pražském závodišti, jež probíhalo mimo oficiální struktury tehdejšího socioekonomického systému. K tomuto období se Horáček později vrátil ve své disertační práci Etnografická rekonstrukce radikální alternativy v období reálného socialismu.

Tu obhájil v rámci studijního programu antropologie v roce 2011 na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK). Dosaženým vzděláním je tedy Horáček doktor, nositel titulu Ph.D.

Sázky však zdaleka nepředstavovaly jedinou oblast Horáčkovy seberealizace. V éře Gorbačova začal Horáček publikovat články v časopisu Mladý svět, posléze přešel na pozici redaktora jeho kulturní rubriky.

Kontakty s StB

S minulostí je Horáček spojen i některými nařčeními, že spolupracoval s StB. Státní bezpečnost se o něj zajímala, Horáček se však prokazuje negativním lustračním osvědčením. 

Fortuna

Sázkařských zkušeností využil Horáček hned po revoluci, kdy s trojicí partnerů založil firmu Fortuna. V roce 2004 ale všechny své akcie společnosti prodal. Hodnotu svého majetku vyčísluje na 458 milionů korun.

Textař a šoubyznysové aktivity

Horáček vešel do širšího povědomí hlavně jako autor písňových textů. Své první napsal v období konce 70. let, do nahrávacích studií se ale dostaly až ty, na nichž v 80. letech spolupracoval se Zdeňkem Rytířem, Michalem Tučným a Petrem Spáleným. Zásadní však byla profesní spolupráce se skladatelem Petrem Hapkou.

Jak si stojí prezidentští kandidáti? Informace o předvolebních průzkumech najdete zde >>

Jejím výsledkem byla autorská alba, jako první z nich Potměšilý host pro Hanu Hegerovou. Z alba se proslavila například píseň Levandulová. Mezi známé skladby, jež Horáček otextoval, patří ale také Šaškové počmáraní, Divám se dívám či Bude mi lehká zem. Texty Horáčkových písní zpíval mimo jiné i Daniel Landa, konkrétně pak Otevřete okno, aby duše mohla ven či Díkůvzdání.

Přečtěte si profily favoritů prezidentských voleb: Miloše Zemana, Jiřího Drahoše a Mirka Topolánka >>>

Sám Horáček byl ale v hudebním byznysu vidět i v minulosti ne tak dávné. Předsedal porotě druhého ročníku pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar. Zájem zejména bulvárních médií vzbudil ale i vlastnictvím limuzíny Maybach Landaulet, jejíž cena dosahovala 25 milionů korun. Michal Horáček se také objevil v malé roli archanděla Michaela ve filmu Anděl Páně 2.

Sledujte vývoj bilance transparentních účtů prezidentských kandidátů: