Nejvíc peněz na kampaň zatím získal Drahoš. Ostatní mají jen zlomek

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš Zdroj: Alexandr Malachovský / Paparazzi

Jiří Drahoš. Je (kritickým) příznivcem EU. Orientace země na Evropu a NATO je pro něj zásadní. Nová vláda by měla začít veřejnou debatou o euru, s přijetím nespěchat. Vůči Rusku je ostražitý. Obchodovat s Čínou ano, servilní politická prohlášení však wne. Politický azyl jednotlivým uprchlíkům dávejme. Kvóty odmítá. Ekonomické migranty nepřijímat.
Michal Horáček. Pevná příslušnost k euro­atlantickému Západu, především EU a NATO. Co se týče migrace, naše mimořádná vybíravost je rozumná i důstojná. Kvóty ne. S Ruskem a Čínou mějme vztahy korektní, ne lokajské. Přednost však mají mít spojenci před těmi, kdo spojenci nejsou. Spojenectví s USA mimořádně důležité.
Pivo v podhradí. Projekt Blesk.cz, během kterého byl prezidentský kandidát Michal Horáček pod palbou otázek voličů u piva. V rámci prezidentské kampaně se všichni sešli v restauraci U Vejvodů v centru Prahy.
Mirek Topolánek. NATO: Ano, jsem ostře euroatlanticky vyhraněný. EU: Ano, odchod by byl nesmysl, je nutné ji reformovat. Jednoznačně proti přijetí eura. Čína: Postoj obchodní, ochranu lidských práv za pandu v zoo bych nevyměnil. Rusko: Ekonomický partner, některých jeho plánům se musíme obávat a bránit se jim. Migrace: Problém přerostl schopnosti EU, nutné posunut na úroveň OSN. Kvóty ne.
Lucie Talmanová po boku Mirka Topolánka během prezidentské kampaně
17
Fotogalerie

Téměř měsíc před prvním kolem prezidentských voleb výrazně nejvíce prostředků na kampaň získal bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Na volební aktivity vybral od sponzorů a občanů více než 27,5 milionu korun. Podnikatel Michal Horáček si náklady na kandidaturu chce zaplatit ze svých prostředků, dosud si na volební účet poslal 14 milionů korun. Dosavadnímu prezidentovi Miloši Zemanovi jeho příznivci poslali necelý půl milion korun.

Drahoš má k dnešnímu dni na svém transparentním účtu k dispozici 12 milionů korun, do kampaně dosud vložil bezmála 15 milionů. Mezi jeho největší sponzory patří zakladatel společnosti Jablotron Dalibor Dědek, Nadace BLÍŽKSOBĚ nebo miliardář Luděk Sekyra.

Drahoš v posledních měsících pravidelně od příznivců vybral měsíčně kolem dvou milionů korun, v listopadu se mu podařilo získat přes sedm milionů. Za poslední týden dostal příspěvky jen v řádu tisíců. "Finanční dary přicházejí na transparentní účet průběžně a tak to bude i nadále," sdělil.


Profil Jiřího Drahoše čtěte zde >>>


Ještě výraznější pohyb měl v listopadu na volebním účtu Horáček, který ale kampaň financuje jen ze svých zdrojů. Na účet si dosud poslal 14 milionů, z toho devět minulý měsíc. Podle údajů z volebního účtu utratil dosud více než 9,7 milionu korun, na vyúčtování čeká podle Horáčkova webu dalších několik set tisíc korun z výdajů za druhou polovinu listopadu.

Horáček avizoval, že v případě nutnosti je ochoten vyčerpat limit výdajů ve výši 40 milionů korun, který zákon stanoví pro první kolo. Chce ale vést kampaň hospodárně. V případném druhém kole mohou kandidáti přidat dalších deset milionů.

Na Zemanův účet stále chodí především halířové dary a vzkazy od jeho odpůrců. Dosud dostal téměř 470 tisíc korun na drobných darech od svých příznivců. Jediným dosud uvedeným výdajem je zpět přeposlaná chybná platba.


Profil Miloše Zemana čtěte zde >>>


Zeman trvá na tom, že volební kampaň nepovede. V ulicích se ale s jeho vědomím objevily mimo jiné billboardy za jeho znovuzvolení zaplacené spolkem Přátelé Miloše Zemana. Prezident chce náklady na billboardy do kampaně započítat.

Téměř výhradním sponzorem bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka je i nadále miliardář a obnovitel ODA Pavel Sehnal. Kulhánek dosud sehnal asi šest milionů korun a většinu z této částky již do kampaně vložil. Na účtu mu tak zůstává asi půl milionu korun.

Jako poslední se do kampaně zapojil bývalý předseda vlády Mirek Topolánek, nashromáždit se mu dosud podařilo více než čtyři miliony korun. Přispívají mu známí z podnikatelského prostředí i lidé z politiky.


Profil Mirka Topolánka čtěte zde >>>


Peníze dostal třeba od bývalého ministra vnitra Ivana Langra, od nynější místopředsedkyně ODS Alexandry Udženiji mu přišlo 20 tisíc korun. K dispozici nyní má Topolánek na účtu tři miliony. V minulosti nevyloučil, že by si mohl vzít kontokorentní úvěr.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer vybral téměř čtyři miliony korun, na kampaň vydal asi tři miliony. Bývalý spolupracovník prezidenta Václava Havla dostal mimo jiné 100 tisíc korun od švagrové Havla Dagmar Havlové, příspěvky na kampaň mu chodí i ze zahraničí. Minulý týden na tiskové konferenci řekl, že počítá s výdaji mezi deseti a 15 miliony korun. Věří, že sponzoři se ještě ozvou.

Lékař a aktivista Marek Hilšer spoléhá především na drobné příspěvky od občanů. Dostal na kampaň dosud asi 450 tisíc korun, výdaje měl kolem 250 tisíc. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek dostal od příznivců kolem 250 tisíc korun, výdaje měl asi o 100 tisíc nižší. Nejméně dosud získal hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Na účet mu přišlo jen 3200 korun.