Jízdárna. Fascinující svět úžasu Františka Skály | E15.cz

Jízdárna. Fascinující svět úžasu Františka Skály

Dušan Kütner

Po třinácti letech od výstavy v Rudolfinu se výtvarník a ilustrátor František Skála dočkal další velké výstavy, a to ve Valdštejnské jízdárně.

Všemi dostupnými prostředky se pokouším sám sobě navodit stav úžasu a zprostředkovat ho druhým, říká k aktuální výstavě ve Valdštejnské jízdárně Pražského hradu František Skála. Za pomoci kurátora Tomáše Pospiszyla a architekta Šimona Cabana se mu to podařilo.

Celý původně jednolitý prostor tvůrci rozčlenili do několika menších „muzeí v muzeu“ ilustrujících různé Skálovy světy.

Autoři dostali možnost si mimo jiné pohrát se světlem. Divák tak může přecházet z tmavých zákoutí s bodovými lampami do rozjasněných místností plných přirozeného světla.

Tvůrci filmu Masaryk se brání, že by jednali nefér. Měli jsme souhlas Akademie, tvrdí

Držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého a spoluzakladatel skupiny Tvrdohlaví dokázal do prostředí barokní jízdárny umístit stovky předmětů z doby po roce 2004 – od nejmenších artefaktů v podobě kamínků, nožíků a peněženek až po několikametrovou hlavu ztvárňují Ducha lebky, či rovněž značně přerostlý Zub času. Do všech možných předmětů se přitom snažil často i s vtipem vtisknout symboly reprezentující mýty starodávné i současné, jako třeba mobilní telefon.

Nechybí ani řada prací vycházejících z ilustrací jako cestovní deníky nebo metrové obálky propracované do posledního detailu. To vše ukazuje na fascinující svět autorovy imaginace.

Výstava tak patří k těm letos zatím nejvíce povedeným, jak o tom o víkendu svědčily i desítky lidí čekajících trpělivě ve frontě – ostatně stejně, jako tomu bylo i před třinácti lety v Rudolfinu.

František Skála: Jízdárna
Kde: Národní galerie – Valdštejnská jízdárna
Kdy: do 3. září
Hodnocení: 80 %

Recenze: Téma Masaryk se dalo vytěžit lépe

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud